İHA-230 Havadan Karaya Balistik Süpersonik Füze

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan tarafından geliştirilen İHA-230, havadan karaya atılan bir süpersonik balistik füzedir. İHA-230 Füzesi’nin ilk test atışı, Aralık 2022’de AKINCI TİHA’dan gerçekleştirilmiştir.

Çok namlulu roketatar sistemleri ile bu sistemlerde kullanılan roket ve füzeler konusunda önemli bir yetkinliği bulunan Roketsan, TRG-230 Karadan Karaya Balistik Füzesi üzerinden İHA-230’u geliştirmiştir. İHA-230 Havadan Karaya Balistik Süpersonik Füzesi, 150+ kilometre menzile sahiptir.

STM Banner

İHA-230 Füzesi’nin ilk atış testi kapsamında Aralık 2022’de Çorlu’dan havalanan AKINCI TİHA, Sinop’taki test sahasına ulaşmak için yaklaşık 700 kilometrelik bir uçuş gerçekleştirmiştir. 25.000ft irtifadaki AKINCI TİHA tarafından Sinop’ta belirlenen hedefe atışı gerçekleştirilen TRG230-İHA Füzesi, 100 kilometreden daha uzun bir menzilden hedefini başarıyla vurmuştur.

Füzenin etkili menzili, bırakıldığı hız ve irtifaya bağlı olarak değişmekle birlikte 150 kilometredir. Parçacık etkili harp başlığına sahip olan İHA-230’un, farklı hedef tiplerine karşı zırh delici veyahut termobarik harp başlığı varyantları da bulunmaktadır.

TRG230-İHA

Dünya harp doktrinleri açısından önemli bir füze olan İHA-230; İHA’dan bırakıldıktan sonra, havada belli bir süre serbest düşüş gerçekleştirmekte ve akabinde katı yakıtlı motorunu otonom olarak ateşlemektedir. İHA-230, sahip olduğu karıştırıcı sistemlere karşı dayanıklı yapıdaki GNSS destekli ataletsel güdüm yeteneği ile hedefe hassas şekilde yönlenmektedir. Sistem, at-unut özelliği ile çalışmaktadır. Düşman mevzilerinin derinlerine girmeksizin, kritik görevlerde kullanıcıya kullanım imkanı sunmaktadır. Öte yandan füzenin klasik hava savunma tedbirleri ile imhası, oldukça zordur.

Teknik Özellikler

Operasyon Menzili150+ km (*irtifa ve hıza göre değişmektedir)
Harp Başlığı42 kg Parçacık Etkili, Zırh Delici ve Termobarik Seçenekli
Ağırlık225 kg
Boy3.4 m
Hedef SetiMobil ve Yerleşik Düşman Hava Savunma Unsurları, Radar veya Haberleşme Unsurları, Komuta Merkezleri, Hafif Zırhlı Kara Araçları ve Diğer Hedefler

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu