Nijerya’dan AH-1Z Viper tedariki: ATAK’a arkadaş geldi

Roketsan-ATMACA-Banner

Nijerya, AH-1Z Viper Taarruz Helikopteri tedariki için ABD’li Bell şirketiyle 455 milyon dolar tutarında biz sözleşme imzaladı.

ABD Savunma Bakanlığı, Nijerya hükümetinin AH-1Z Viper taarruz helikopterinin üretimi ve teslimatı için Bell ile sözleşme imzaladığını duyurdu. 455 milyon dolar değerindeki tedarik anlaşması, 12 adet AH-1Z Viper helikopterinin tedarikini kapsıyor.

STM Banner

Sözleşme hükümleri uyarınca Bell, AH-1Z Viper helikopterlerinin yanı sıra ilgili mühendislik, program yönetimi ve lojistik destek hizmetleri de sağlayacak. Helikopterlerin üretimi ve teslimatı Fort Worth, Teksas’ta gerçekleştirilecek ve Temmuz 2028’e kadar tamamlanması bekleniyor.

ABD, Nijerya’nın talebi üzerine 14 Nisan 2022 tarihinde AH-1Z satışını onaylamıştı. Onay; 12 adet AH-1Z helikopteri, 2 bin adet APKWS mühimmatı, gece görüş, iletişim, hedefleme ve 20mm otomatik top sistemlerinin tedariki için 997 milyon dolarlık bir bütçeye işaret ediyordu.

Nijerya-T129-ATAK
Nijerya’ya ait T129 ATAK

Nijerya, AH-1Z Viper’dan önce Türkiye’den 6 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri tedarik etmeye karar verdi. Kısa süre önce TUSAŞ, ilk ATAK helikopterlerini Nijerya’ya teslim etti.

AH-1Z Viper

AH-1Z Viper Taarruz Helikopteri, ABD’li Bell Helicopter Textron tarafından Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyade Birliğinin gereksinimlerini karşılamak üzere geliştirilmiştir.

Neredeyse tamamen zırhlı bir kokpite sahip olan AH-1Z, dünyada önde gelen taarruz helikopterleri arasında bulunmaktadır.

AH-1Z VİPER
AH-1Z VİPER

Viper, AH-1 serisinin en güncel modelidir. 2010 yılından itibaren hizmete giren AH-1Z Viper, azami 8.4 ton ağırlık ile görev yapabiliyor. Saatte azami 410 km/s hıza ulaşabilen helikopter, 425km menzile ve 6000 metre irtifa tavanına sahip.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu