Çekya ilk 2 AH-1Z Viper taarruz helikopterini teslim aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, Çek Hava Kuvvetleri’ne ilk 2 AH-1Z Viper Taarruz Helikopteri’ni teslim etti. Helikopterler, ABD tarafından ücretsiz bir şekilde Çek Cumhuriyeti’ne hibe edildi.

Bell şirketinin 28 Temmuz 2023 tarihinde yaptığı açıklamaya göre; Çek Hava Kuvvetleri, ilk 2 AH-1Z Viper Taarruz Helikopterini teslim aldı. Helikopterler, 26 Temmuz’da ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir C-17 Nakliye Uçağı ile Náměšť nad Oslavou’daki 22. Hava Üssü’ne ulaştı.

STM Banner

Eylül ortasına kadar üs, 2 AH-1Z Viper Taarruz Helikopteri ve 2 UH-1Y Venom Genel Maksat Helikopteri daha teslim alacak. ABD’li uzmanlardan oluşan bir ekip de iki helikopterle birlikte Çek Cumhuriyeti’ne geldi ve Çek meslektaşlarıyla birlikte helikopterleri monte ederek faaliyete geçirecek ve gerekli sertifikasyonları yapacaklar.

Ağustos ayı içerisinde bir ABD mobil eğitim ekibi, Çekya’ya gelecek ve 1 Eylül’den itibaren Çek helikopter personelini eğitmeye başlayacak. Helikopterlerin resmi lansmanı, 17 Ağustos’ta Náměště nad Oslavou’da Çek Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı ve diğer üst düzey yetkililerin katılımıyla gerçekleştirilecek.

Venom Viper AH-1 UH-1

ABD hükümeti, Ağustos 2022’de Çek Cumhuriyeti’ne 6 adet AH-1Z ve 2 adet UH-1Y’yi İhtiyaç Fazlası Savunma Malzemesi olarak hibe edeceğini teyit etmişti. Hibe edilecek helikopterler, Çek Cumhuriyeti’nin 2019’da sipariş ettiği 4 AH-1Z ve 8 UH-1Y’ye eklenerek her bir tipten toplam 10’ar adetlik bir envanter oluşturacak. Çek Cumhuriyeti, hibe edilen helikopterlerin sadece nakliye ücretini karşıladı.

AH-1Z’lerin satın alınması, Çek Hava Kuvvetleri’nin Sovyet tasarımı Mi-24V/Mi-35 saldırı helikopterlerini emekliye ayırmasını sağlayacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu