Nijerya’nın OPV’si denize indi: Aziz Yıldırım’ın tersanesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Aziz Yıldırım’ın tersanesi Dearsan tarafından inşa edilen Nijerya’nın ikinci Açık Deniz Karakol Gemisi (OPV), düzenlenen törenle denize indirildi.

Türk savunma sanayii, deniz alanındaki ihracat başarılarını sürdürüyor. Nijerya Donanması için inşa edilecek ilk 76 metrelik Açık Deniz Karakol Gemisi, 26 Ekim 2023 tarihinde denize indirilmişti. İkinci ve son gemi de bugün düzenlenen törenle denize indirildi.

STM Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün’ün katılımıyla düzenlenen törene; Nijerya First Lady’si Bayan Remi Tinubu, Nijerya Savunma Bakanı Dr. Bello Muhammed Matawalle ve Nijerya Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Emmanuel Ogalla da katıldı.

Törende bir konuşma yapan Prof. Dr. Görgün, Türk güvenlik güçlerinin yanı sıra dost ve müttefik ülkelerin güvenlik güçlerinin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak sürdürülebilir bir savunma sektörü oluşturmayı hedeflediklerini ifade etti.

Görgün, Türk mühendisliğinin gelişmiş bir platformunun Nijerya’nın savunma kuvvetlerine teslim edilmesinden gurur duyduğunu dile getirdi.

Haluk-Görgün-Nijerya-OPV

İnşa edilen gemilerin Nijerya’nın donanmasını güçlendireceğine işaret eden Görgün,”Savunma sanayi işbirliklerini her alanda ikili ilişkileri zenginleştirecek bir kaldıraç olarak görüyoruz. Bu başarılı teslimatlar, savunmasanayisinde daha fazla işbirliğine yeni kapılar açacak. Ülkelerimiz daha fazlasını hak ediyor.” dedi.

Açık Deniz Karakol Gemisi OPV 76’nın Özellikleri:

OPV 76 gemisi, çeşitli denizcilik operasyonları için çok yönlülük sunan modüler bir tasarıma sahiptir. Barış zamanında, açık deniz devriye görevleri için konuşlandırılacak, deniz güvenliği ve gözetimi sağlayacaktır. Geminin tasarımı aynı zamanda sensör ve silahlarla hızlı bir şekilde donatılmasına olanak tanıyarak savaş ve deniz savunma amaçları için etkili bir güce dönüştürebilme imkânı sunmuştur.

Gemiler, Nijerya Deniz Kuvvetlerinin kabiliyetlerini artırarak denizde keşif, gözetleme, özel kuvvetler görevleri, kara kuvvetleri için deniz ateş desteği, arama ve kurtarma, korsanlıkla mücadele, kaçakçılıkla mücadele, uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele operasyonları ve afet yardım görevleri gibi operasyonları mümkün kılacaktır.

OPV 76 gemileri etkileyici özellikleriyle dikkat çekmektedir. Uzunluğu 76,8 metre, genişliği 11 metre ve draftı 2,9 metredir. 43 personel barındıracak olan çelik gövdeli gemiler 1.100 ton ağırlığındadır. OPV 76 gemilerinin kıç güvertesi orta boy bir helikopteri barındırabilmektedir. Gemide, Marlin 40 (40 mm) ana batarya topu, ASELSAN 30 mm MUHAFIZ Uzaktan Komutalı Stabilize Deniz Topu ve 12,7 mm STAMP RCWS gibi güçlü silahlar bulunmaktadır. Ayrıca HAVELSAN, OPV’ler için ADVENT savaş yönetim sistemini sağlayacaktır.


Kaynak: Şirket basın bülteni, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu