Northrop’a B-21 için 1.6 milyar dolarlık zarar faturası

Roketsan-ATMACA-Banner

Northrop Grumman, hayalet bombardıman uçağı B-21 Raider için düşük oranlı ilk üretim aşamasına geçerken, 2023’ün son çeyreğinde programda yaklaşık 1.6 milyar dolarlık vergi öncesi masraf bildirdi.

Şirket yetkilileri, bu masrafın esas olarak beklenenden daha yüksek üretim maliyetleri ve makroekonomik aksaklıklardan kaynaklandığını söyledi. Yetkililer, B-21‘in ilk LRIP partisindeki maliyet artışının 143 milyon dolar olduğunu belirtti.

STM Banner

ABD Hava Kuvvetleri, 2020’lerin ortalarından itibaren Northrop yapımı bombardıman uçaklarından en az 100 adetlik bir filo kurmayı planlıyor. B-21 en son gizlilik yani stealth teknolojisi ile tasarlanmış olup, en gelişmiş radar ve hava savunma sistemlerine sahip düşmanlara karşı bile taarruz görevleri için düşman topraklarının derinliklerine nüfuz etmesi amaçlanıyor.

B-21 programı şu ana kadar nispeten başarılı ve programa uygun bir şekilde ilerledi. Aralık 2022’de kamuoyuna tanıtıldı ve neredeyse bir yıl sonra Kaliforniya’daki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’nde uçuş testi aşamasına geçti. Pentagon, B-21’in yer ve uçuş testlerinin sonuçlarından yeterince etkilenerek geçen yılın sonlarında üretime başladı.

B-21-Raider-2

Ancak 2023 yılı boyunca Northrop İcra Kurulu Başkanı Kathy Warden, yatırımcıları B-21’in üretime geçmesiyle birlikte kayıplar yaşanabileceği konusunda defalarca uyardı – bu kayıplar şimdi gerçekleşmeye başladı.

B-21 masrafı, Northrop’un havacılık sektörünün bu çeyrekte yaklaşık 1.3 milyar dolar zarar kaydetmesine neden olurken, şirket bütünsel olarak 535 milyon dolar net zarar bildirdi.

Sentinel nükleer füze

Warden ayrıca şirketin önümüzdeki birkaç ay boyunca Pentagon ile birlikte çalışarak LGM-35A Sentinel nükleer füzesinin maliyetlerini düşürmenin yollarını arayacağını söyledi.

ABD Hava Kuvvetleri geçen hafta Kongre’ye kıtalararası balistik füze programının maliyetlerinin en az %37 oranında arttığını bildirdi. Pentagon şimdi programı gözden geçirecek ve belki de yeniden yapılandıracak. ABD Hava Kuvvetleri yetkilileri, defalarca Sentinel’i şimdiye kadar üstlendikleri en karmaşık satın alma programlarından biri olarak tanımladı ancak tamamlamaktan başka seçeneklerinin olmadığını da vurguladılar.

LGM-35 Sentinel

ABD Hava Kuvvetleri’nin plan ve programlardan sorumlu komutan yardımcısı Korgeneral Richard Moore, Çarşamba günü Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde düzenlenen bir panelde 1970’lerden kalma Minuteman III kıtalararası balistik füzelerinin başlangıçta sadece on yıl dayanmasının beklendiğini ve beklenen ömürlerini çoktan aştıklarını söyledi.

Moore, Hava Kuvvetleri’nin Sentinel’e bağlı olduğunu ve bunun için gerekli ödünleri vereceğini tekrar tekrar söyledi. Moore, “Sentinel finanse edilecek, Minuteman III için uygulanabilir bir hizmet ömrü uzatma programı yok. Uzun bir süre için uzatmak, bu uygulanabilir bir seçenek değil.” dedi.

Warden, Pentagon’un Sentinel programına ilişkin incelemesinin muhtemelen birkaç ay süreceğini söyledi. Hava Kuvvetleri’nin Sentinel’deki maliyet artışının büyük kısmını komuta ve fırlatma bölümüne bağladığını belirtti. Bu, 400’den fazla yeni fırlatma tesisinin inşasını, binlerce mil fiber optik ağın döşenmesini, binlerce mil kamu hizmeti tünelini ve yüzlerce arazi sahibinden gayrimenkul irtifak hakkı alınmasını içeren karmaşık bir süreç.

Minuteman III

Warden, Sentinel’in mühendislik ve üretim geliştirme aşamasının son üç yılında Northrop’un mühendisleri işe aldığını, sistemin tasarımını olgunlaştırdığını ve Sentinel’in ilk iki aşaması için katı roket motorlarının başarılı statik ateşleme testleri gibi kilometre taşlarına ulaştığını söyledi.


Kaynak: Defense News

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu