ASELSAN’dan 24.6 milyon dolarlık deniz sistemleri ihracatı

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN, deniz sistemleri alanında uluslararası bir müşterinin kullanımına yönelik olarak 24.6 milyon dolar tutarında yeni bir sözleşme imzaladığını açıkladı.

Konuyla ilgili olarak ASELSAN tarafından KAP’a yapılan açıklamada, “ASELSAN, uluslararası bir müşterisinin son kullanımına yönelik olarak deniz sistemleri tedarikini kapsayan toplam bedeli 24.692.633,- Avro tutarında bir satış sözleşmesi imzalamıştır.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

MİLGEM Projesi kapsamında STM ana yükleniciliğinde inşa edilen TCG İSTANBUL Firkateyni, geçtiğimiz günlerde Türk Donanması’na teslim edildi. TCG İSTANBUL’da; CENK-S AESA Radar, GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi, ARES-2 Elektronik Harp Sistemi ve PİRİ-KATS Kızılötesi İz Takip Sistemi gibi birçok ASELSAN üretimi alt sistem kullandı.

Öte yandan aynı tören kapsamında, ASELSAN ile Sefine Tersanesi tarafından geliştirilen ve dünyanın elektronik harp kabiliyetine sahip ilk insansız deniz aracı olan MARLİN de Türk Deniz Kuvvetleri envanterine dahil edildi. MARLİN, Türk Donanması’nın envanterine giren ilk insansız deniz aracı oldu.

Marlin SİDA

Aynı zamanda ASELSAN, deniz platformlarına yönelik stabilize top sistemi ihracatlarına da devam ediyor. Bu alanda Güney Kore’ye dahi ihracat gerçekleştirilmiş durumda.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu