Norveç Alman Leopard 2A7 Tankı’nı seçti

Roketsan-ATMACA-Banner

Leopard 2A7 Ana Muharebe Tankları, Norveç Ordusu’nun kullanımına sunulacak. Norveç hükümeti, 54 adet Leopard 2A7 siparişinde bulundu.

Norveç, Norveç Ordusu’nun ana muharebe tankı (AMT) ihtiyacının giderilmesi amacıyla Almanya’dan Leopard 2A7 AMT tedarikine karar verdi. Tedarik edilecek Leopard 2A7 tankları, Norveç Ordusu envanterinde uzun yıllardır bulunan Leopard 2A4 tanklarının yerini alacaklar.

STM Banner

Norveç hükümeti Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkenin Leopard 2A7’nin Norveç versiyonundan 54 adet satın alacağını ve satın alma için 19.7 milyar NOK (1.96 milyar $) ayırdığını söyledi. Tankların ilki 2026 yılında teslim edilecek ve 2031 yılına kadar aşamalı olarak devreye girecekler. Anlaşma, 18 tank daha satın alma opsiyonunu da içeriyor.

Başbakan Jonas Gahr Store yaptığı açıklamada “Günümüzün güvenlik koşullarında, Avrupa’da yakın savunma işbirliği giderek daha önemli hale geliyor” dedi. “Alman tanklarını satın alarak Norveç’in İskandinav komşularımız ve yakın müttefiklerimizle aynı tip tanklara sahip olmasını sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Satın alma işlemi, Norveç’in savunma gücü şefinin, Ukrayna’daki savaş alanında insansız hava araçları gibi teknolojik gelişmelerin etkisi göz önüne alındığında, Rusya’ya sınırı olan NATO üyesinin şu anda yeni tanklar alması gerekip gerekmediği konusunda başlattığı tartışmanın ardından gerçekleşti. Norveç, Leopard 2 mi yoksa Güney Koreli K2 Black Panther mi tercih edeceği üzerinde bir süredir değerlendirmeler yapıyordu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Bloomberg

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu