Ruslar bunu da yaptı: Seyir füzesine flare entegrasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya, Ukrayna’ya yönelik saldırılarda kullandığı seyir füzelerine flare entegrasyonu gerçekleştirdi. Flare mühimmatının, MANPADS’lere karşı entegre edildiği tahmin ediliyor.

Şubat 2022’den bu yana devam eden Rusya-Ukrayna Savaşı’nda, füze sistemleri aktif olarak kullanılıyor. Özellikle Rusya, deniz ve hava platformlarından atılan çeşitli seyir füzeleri ile Ukrayna’ya yönelik kritik tesisleri hedef alıyor.

STM Banner

Savaşın başından beri Batılı ülkelerden ciddi savunma sanayii teçhizatı desteği alan Ukrayna, hava savunma kabiliyetini geliştirmeye devam ediyor. Ukrayna’nın IR (kızılötesi) arayıcı başlığa sahip omuzdan atılan hava savunma füzeleri (MANPADS) ile Rus seyir füzelerini hedef almasının hemen ardından Rusya’dan da yeni bir hamle geldi.

İLGİLİ İÇERİK: Ukraynalı Askerin MANPADS İle Seyir Füzesi Düşürdüğü Anlar

Rusya, Ukrayna’ya yönelik saldırılarında aktif olarak kullandığı Kh-101 Havadan Fırlatılan Seyir Füzesi (ALCM)’ne flare entegrasyonu gerçekleştirdi. Özellikle hava platformlarında çok yaygın olarak kullanılan Flare, magnezyumdan üretilen ve ateşlendiğinde anlık olarak çok yüksek ısı yayarak platformu hedef alan IR güdümlü füzeleri şaşırtmayı hedefleyen bir karşı tedbir mühimmatı olarak biliniyor.

Flare karşı tedbir mühimmatı entegrasyonu ile Rusya’nın, seyir füzelerini hedef alan Stinger, Piorun ve Igla gibi IR güdümlü MANPADS’leri şaşırtmayı hedeflediği düşünülüyor. Ancak Rusya’nın, Flare mühimmatlarını nasıl ateşlediği ise henüz merak konusu.

Kh-101-Flare
Kh-101’e entegre edilen flare salanı (Defence UA)

Bu konudaki en yaygın düşünce, flare salanının füze yerdeyken programlandığı ve füzenin izlediği rotaya göre terminal aşamada aktif hale geldiği. Şu ana kadar Ukrayna’nın düşürdüğü flare salanlı Kh-101 seyir füzelerinin tamamında flare haznelerinin dolu olması, bu düşünceyi destekler nitelikte. Çünkü düşürülen seyir füzelerinin tamamına yakını, terminal aşamadan önce vuruluyor.

Öte yandan flare entegrasyonunun, hava savunma füzelerine karşı ne derecede etkin olduğu da henüz tartışma konusu. Modern hava savunma füzelerinin, flare gibi karşı tedbir mühimmatlarına karşı ciddi dayanıklılığa sahip oldukları bilinirken; eski nesil MANPADS’ler için flare mühimmatları halen etkili bir karşı tedbir olarak nitelendiriliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Defence-Ua

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu