Norveç’te F-35 krizi

Roketsan-ATMACA-Banner

Norveç, Hava Kuvvetlerini güçlendirmek maksadıyla satın aldığı F-35 uçaklarını uçurmakta sıkıntı yaşayabilir. Toplamda 52 uçak alacak Norveç’in pilot, teknisyen ve idame masrafları konusunda problemlerle karşılaşılacağı öngörülüyor. 52 uçağın tamamının 2025 yılında teslim edilmiş olması planlanıyor.

Hava Kuvvetleri Komutanı Tonje Skinnarland, “2025’te, dünyanın en modern hava savunma sistemlerinden birine sahip olacağız. En büyük endişem, bunu gerçekleştirmek için yeterli paraya sahip olup olmadığımız” şeklinde açıklamalarda bulundu. Skinnarland, aynı zamanda gelecekte Norveç’i bekleyen pilot ve teknisyen eksikliğine de değindi. Hava Kuvvetlerinde şuan aktif olarak görev yapan pilot ve teknisyenlerin yaş ortalamasının yüksek olduğuna dikkat çeken Skinnarland, askeri öğrenci sayısının gelecek için yeterli olmadığını, ilerleyen yıllarda emekli olacak personellerin yerine geçecek personel konusunda sıkıntılar yaşayacaklarının altını çizdi.

STM Banner

tonje skinnarland ile ilgili görsel sonucu

Skinnarland, “Durumu şöyle izah edebiliriz. Pahalı sistemler ediniyoruz ama yeterli uzman ve tam olarak kullanabileceğimiz ekonomik durumunuz yok” dedi.

Hava Kuvvetleri Komutanının yaptığı bu açıklama, yüksek bakım ve idame masrafına sahip F-35 savaş uçaklarının maliyet sebebiyle harbe hazırlık oranının düşük olacağı anlamına geliyor. Birkaç yıldır yeni bir yapılanmaya giden Norveç Hava Kuvvetleri, eskiyen F-16 uçakları yerine 52 adet F-35 siparişi vermiş, bu uçaklar için 8,4 milyar dolarlık anlaşma imzalamıştı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Neden Natoya olağanüstü çağrı yapmıyoruz? İttifak olarak birbirimize teknoloji transferi birlikte aynı cephede savaş kuralları eğitim ve tatbikat ları yapılmıyor mu? bunlar yoksa bize tuzaklar hazırlanıyor demektir. Bunlara nasıl guvenilecek yol yarıyı geç sede. Bir başka yol mutlaka vardır. Kendi silahimiza guvenimiz gün geçtikçe artmaktadır. Cenaballah bizden yana dir. Korkma !!!!!….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu