Norveç’teki Osprey Kazasında 4 Amerikan Askeri Öldü

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Deniz Piyadeleri’ne ait MV-22 Osprey Tiltrotoru, 18 Mart Cuma günü Norveç’te düştü. Kazada, 4 Amerikan askeri ise hayatını kaybetti.

Kuzey Carolina’daki Deniz Piyadeleri Hava Üssü New River’da görevi 4 Amerikan Deniz Piyadesi, geçtiğimiz Cuma günü MV-22 Osprey tipi tiltrotorun düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Tiltrotorun düşüş sebebi ise kötü hava koşulları olarak açıklandı.

STM Banner

Amerikan Deniz Piyadeleri, iki yılda bir yapılan büyük NATO tatbikatı Cold Response’a katılmak üzere Norveç’teydi.

Kötü hava koşullarında uzun bir aramanın ardından Norveçli arama kurtarma ekipleri, kaza mahallini havadan tespit edebildi. Ancak koşullar, havadaki kurtarma ekibinin iniş gerçekleştirmesi için çok tehlikeli olduğundan ötürü bölgeye karadan bir kurtarma ekibi göndermek zorunda kaldılar.

Olayda hayatını kaybeden Amerikan askerlerinin 3’ünün Osprey mürettebatı olduğu açıklandı.

V-22-Osprey

V-22 Osprey

ABD Savunma Bakanlığı şu anda V-22’nin üç versiyonunu kullanıma almış durumda. ABD Deniz Piyadeleri için MV-22, ABD Hava Kuvvetleri için CV-22 ve ABD Donanması için CMV-22. Bu uçaklar, ABD ordusunu; personel, malzeme ve teçhizatın taşınması, saldırı ve destek, uzun menzilli personel naklitesi ve muharebe arama/kurtarma dahil olmak üzere çoklu görev yetenekleriyle desteklemektedir.

500.000’den fazla uçuş saatiyle V-22, Osprey’in menzili, hızı ve çok yönlülüğü ile savaşta kanıtlanmış görev başarısından dolayı en çok talep gören konfigürasyonudur.

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ Havacılık ve Uzay Ürünleriyle Katar Yolcusu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu