Yenilenen ULAQ SİDA ve Konfigürasyonları Tanıtıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Meteksan Savunma ve Ares Shipyard tarafından geliştirilen ULAQ SİDA ve Konfigürasyonları, ilk kez Katar’ın Başkenti Doha’da icra edilen DIMDEX Fuarı’nda tanıtıldı.

Milli imkanlarla Ares Shipyard ile Meteksan Savunma tarafından geliştirilen ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) Ailesi, Katar’da icra edilen DIMDEX Fuarı esnasında ilk kez sergilendi. Meteksan Savunma ve Ares Shipyard; ULAQ Suüstü Harbi (ASuW), ULAQ Denizaltı Savunma Harbi (ASW) ile ULAQ Liman Savunma Botu (PSV) İnsansız Deniz Araçları’nı tanıttı.

STM Banner

‘Türkiye’nin ilk Silahlı Deniz Aracı’ olma özelliğine sahip ULAQ, Ekim 2020’de tanıtılmış ve 2021 yılı içerisinde ise CİRİT Lazer Güdümlü Füze ile ilk atışını gerçekleştirmişti. Geçen süre zarfında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından seri üretime geçtiği müjdelenen ULAQ’ın, farklı konfigürasyonları geliştiriliyor.

ULAQ ASUw

ULAQ-ASuW

Bu doğrultuda ULAQ SİDA’nın ilk tanıtılan konfigürasyonu olan ULAQ Suüstü Harbi (ASuW) İnsansız Deniz Aracı’nda bir takım değişiklikler gerçekleştirildi. Gemideki tasarım ve tahrik sistemlerine değişikliklerine ilaveten ULAQ ASuW’a 12.7mm Uçaksavar entegrasyonu gerçekleştirildi.

Böylelikle daha önce sadece Roketsan üretimi YALMAN Kulesi’ne sahip olan ULAQ ASuW, yeni tasarımıyla hem 12.7mm Uçaksavar hem de YALMAN Kulesi üzerinden UMTAS, L-UMTAS, OMTAS, CİRİT ve SUNGUR Füzeleri’ni atım kabiliyetine sahip olacak.

ULAQ ASW

ULAQ-ASW

ULAQ Ailesi’nin en kritik üyesi olan ULAQ Denizaltı Savunma Harbi (ASW) İnsansız Hava Aracı da DIMDEX’teki yerini aldı. Asimetrik hedeflere karşı 12.7mm’lik Uçaksavar ile teçhiz edilen ULAQ ASW, aynı zamanda Roketsan Denizaltı Savunma Harbi (DSH) roketleriyle teçhiz edildi. ULAQ ASW, denizaltı hedeflerini tespit edebilmesi amacıyla bazı özel sensörleri de bünyesinde barındırıyor.

ULAQ DSH’ın, 2000 metre menzile ve 300 metre derinliğe kadar denizaltıları bertaraf edebileceği biliniyor. Salvo DSH Roketi atış kabiliyetine sahip ULAQ DSH, denizaltılara yönelik önemli bir caydırıcılığa sahip. ULAQ ASW’nin, talepler doğrultusunda farklı silah sistemleriyle donatılabileceği biliniyor.

ULAQ PSV

ULAQ-PSV

DIMDEX’de sergilenen başka bir ULAQ SİDA konfigürasyonu ise ULAQ Üs/Liman Savunma Botu (PSV) oldu. 12.7mm uçaksavar ile teçhiz edilen ULAQ PSV, üs ve liman çevrelerinde silahlı devriye görevi gerçekleştirebilecek ve gerektiğinde ise ateş gücünü kullanabilecek.

ULAQ SİDA Ailesi’nin kontrolünü gerçekleştirilen Mobil Kıyı Kontrol Sistemi de yine DIMDEX esnasında sergilendi. Meteksan Savunma tarafından geliştirilen Mobil Kıyı Kontrol Sistemi, ULAQ ile kontrol istasyonu arasında güvenli ve kesintisiz iletişim yeteneği sağlıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: ULAQ DSH Adalar Denizi’nde Neleri Değiştirecek?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu