Nükleer Denizaltı’ya Thales sonarı

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa merkezli Thales firması, Fransız Donanması’nın Üçüncü Nesil Nükleer Enerjili Balistik Füze Denizaltısı (SSBN) için yeni nesil sonar sistemi sağlayacak.

Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly tarafından dün yapılan açıklamada; Fransa’nın Üçüncü Nesil Nükleer Enerjili Balistik Füze Denizaltı gemilerinin inşasını kapsayan SNLE 3G Programı kapsamında tam ölçekli geliştirme aşamasının, başlatıldığı açıklandı.

STM Banner

SNLE 3G Programının bir parçası olarak Fransız Silahlanma Müdürlüğü (DGA) ile Thales arasında, çok çeşitli sonar dizinlerini ve ilgili işleme sistemlerini içeren tam bir sonar paketinin geliştirilmesi için mutabakat zaptı imzalandı.

Bu tam ölçekli geliştirilmenin başlatılmasıyla Thales, günümüzde hizmette olan sistemlere göre oldukça üstün teknolojilere dayalı yeni bir sonar paketi geliştirecek. Thales; yeni nesil yan dizin ve baş sonarları ile sualtı telefonu gibi akustik ve optik teknolojiye dayalı bir sonar paketini oluşturan tüm ekipmanları temin edecek.

Yeni sonar paketinin, 2025’ten itibaren ikinci nesil SSBN’lere (SNLE 2G) ve 2035’ten itibaren üçüncü nesil denizaltılara (SNLE 3G) aşamalı olarak konuşlandırılması planlanıyor.

Önerilen İçerik: Meteksan Savunma’dan denizaltılar için IPS sonar


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu