Okhotnik İHA Havadan Havaya Füzelerle Test Edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen Stealth İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemi S-70B Okhotnik, ilk defa havadan havaya füzelerle test uçuşu gerçekleştirdi. Havadaki unsurlara karşı tehdit oluşturacak füzeler, işlevsel simülatörler eşliğinde test uçuşunda kullanıldılar.

2 Aralık 2020 Çarşamba günü Rus haber ajansları; savunma kaynaklardan aldıkları edindikleri bilgilere göre, S-70B Okhotnik’in Ashaluk eğitim sahasında hava hava füzeleriyle bir dizi uçuş gerçekleştirdiğini belirtti. Daha önce aynı hava sahasında, Okhotnik’in performansının ve uçuş özelliklerinin test edildiği uçuş testleri yapılıyordu. Havadan havaya füzelerle yapılan son test uçuşları, Okhotnik’teki radar sisteminin füze yönlendirme kabiliyeti ve Su-57 savaş uçağı ile etkileşimini değerlendirmek için yapıldı.

STM Banner

Okhotnik, iddialara göre yapay zekâ kullanımı sayesinde; hava hedeflerini arayabilecek, raporlayabilecek ve onlara angajman gerçekleştirebilecek. Ek olarak, Okhotnik’in eylemleri yer kontrol istasyonundan, Su-57 savaş uçaklarından ve uydulardan izlenebilecek

Okhotnik-B’nin geliştirilmesine ilişkin sözleşme, 2011 yılında Sukhoi ve Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı arasında imzalanmıştı. Radarda Düşük Görünürlük (Stealth) teknolojisine uygun olarak geliştirilen Okhotnik-B; Su-57, F-35 ve F-22 gibi stealth jetlerde de bulunan gövde içi silah istasyonlarına sahip. Okhotnik-B, Rusya’nın yeni nesil stealth savaş jeti Su-57 ve ABD’nin X-47B İnsansız Savaş Uçağına (UCAV) benzerliğiyle de dikkat çekiyor. Sistem, Rus kaynaklara göre 2024’te teslim edilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bunu bende defalarca yazdım,bizim akıncı ve ankalarıda hava hava füzeleriyle donatmak gerekir.aesa radarıda takılarak üreteceğimiz savaş uçağının donanımlarınıda denemiş test etmiş oluruz.bu acil olarak başlanacak bir proje.artık sadece bombalayan değil havadan gelen tehditlerede karşılık verecek ihalar tasarlamalıyız.Hatta havadan silahlı ihalara ek olarak onların yanında aynı bizdeki awacs uçakları gibi radarlı İHA yapılıp sürü halinde havada dolaşıp uzun menzilli radarı ile düşman uçağınınyakalayan awacs İHA yanındaki silahlı ihalara radar kilidi attırıp tehditleri havada yok edebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu