Orta Doğu’dan ALTAY’a yoğun talep

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin ilk milli tankı olan ALTAY Ana Muharebe Tankı’nın seri üretim faaliyetleri, 9 Kasım 2018 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile imzalamış olduğu “ALTAY Seri Üretim Projesi” anlaşması kapsamında BMC ana yükleniciliğinde devam ediyor.

İlk etapta 40 adedi ALTAY-T1 ve 210 adet ALTAY-T2 konfigürasyonunda olacak şekilde 250 adet tank üretecek olan BMC; ilk seri üretim ALTAY Ana Muharebe Tankı’nı, 2021 yılında Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim etmeyi planlıyor. ALTAY Tankında kullanılan 1500 beygirlik motoru ve şanzıman sistemini 2023 yılına kadar yerlileştirmeyi hedefleyen şirket, bu alanda BMC Motor aracılığıyla yoğun çalışmalar gerçekleştiriyor.

STM Banner

Öte yandan şirket; ALTAY’ın birim maliyetini düşürmek ve pazarlama faaliyetleri için çevre ülkelerle de yoğun temaslarda bulunuyor. Konuyla ilgili TEKNOFEST-2019 esnasında AA’ya açıklamalarda bulunan BMC Yönetim Kurulu Üyesi Taha Yasin ÖZTÜRK, “Özellikle Orta Doğudan ALTAY’a çok büyük talep var. Hatta yılbaşında ortağımız Katar’a testlere gidecek, yarışmaya katılacak ve orada birinci olacağına inanıyoruz. Orada da bir aksilik çıkmadan gelecek. Hatta Katar Savunma Bakanımızın bize sözü var, araç testlerden geçtiği zaman ilk 250 adet siparişi geçecekler” ifadelerine yer verdi.

ALTAY Ana Muharebe Tankı, kısa bir süre önce Umman’a intikal etmiş ve orada birtakım testlere tabii tutulmuştu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu