Otokar Aktif Koruma Sistemi geliştiriyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin askeri kara platformu üretici şirketlerinden Otokar, kara platformları için aktif koruma sistemi geliştiriyor.

Otokar Askeri Araçlar Görev Ekipmanları ve Özel Projeler Satın Alma Müdürü Eylem ALTINTAŞ, Otokar tarafından aktif koruma sistemi geliştirildiğini açıkladı. Açıklama, Hacettepe Kariyer Günleri etkinliği esnasında yapıldı. Söz konusu aktif koruma sisteminin Hard-Kill mi yoksa Soft-Kill mi olduğu ise bilinmiyor.

STM Banner

Aktif Koruma Sistemi (AKS) Nedir?

Aktif Koruma Sistemleri (AKS) veya İngilizce isimlendirmesiyle Active Protection Systems (APS); ana muharebe tankı (AMT), zırhlı muharebe aracı (ZMA) ve zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) gibi kara platformlarını imha etmek üzere geliştirilmiş anti-tank füze ve roketlerine karşı, üzerinde bulunduğu platformu korumak için geliştirilmiş savunma sistemleridir.

Aktif Koruma Sistemleri, üzerinde bulunduğu platforma doğru gelen mühimmatı engellemek için 2 farklı yöntem kullanır ve kullanılan yönteme göre 2 farklı şekilde çeşitlendirilir.

Hard-Kill AKS

m60
PULAT AKS entegre edilmiş M-60TM Tankımız, Suriye sokaklarında

Platforma doğru gelen mühimmatı durdurmak için kullanılan ilk yöntem; gelen tehdidi fiziksel olarak engellemek esasına dayanır. Bu tip sistemler, tehdidi engellemek için karşı tedbir mühimmatını hedefe göndererek, füzenin/roketin gövdesini ya da başlığını hedef alarak isabet anında mühimmatı imha etmeyi veyahut mühimmatın delme mekanizmasını bozmayı amaçlar. Bu engelleme yöntemi “Hard-Kill” olarak adlandırılmaktadır.

Soft-Kill AKS

Mevcut platforma doğru gelen mühimmatı durdurmak için kullanılan diğer yöntem ise “Soft-Kill” olarak isimlendirilmektedir. Hedef araca doğru gelen ısı veya lazer güdümlü füzelere karşı yanıltıcı sinyaller kullanarak veyahut sis veya parçacıklarla zırhlı kara aracının etrafında yanıltıcı/gizleyici perdeler oluşturarak koruma sağlar.

Ülkemizde Soft-Kill sistemler olarak, sadece sis havanı kullanımı mevcuttur. Hard-Kill olarak ise ASELSAN tarafından geliştirilen PULAT Aktif Koruma Sistemi, halihazırda kullanımadır.

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/aselsan-akkor-projesinde-sona-geliniyor/


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu