Özbekistan yerli zırhlı araç Tarlon’un prototipini üretti

Roketsan-ATMACA-Banner

Özbekistan Savunma Sanayii Devlet Komitesi, ülkede faaliyet gösteren Kran və Maxsus Texnikalar şirketinin, yerli zırhlı aracın prototipini üretmeyi başardığını açıkladı.

Özbekistan Savunma Sanayii Devlet Komitesi, söz konusu aracın adının “Tarlon 44” olduğunu açıkladı. Taktik tekerlekli zırhlı araç (TTZA) kategorisinde bulunan Tarlon 44; azami 9 personel kapasitesine, 285 beygir gücündeki dizel motora, 700+ kilometre menzile ve NATO STANAG Level3+ zırh korumasına sahip olacak.

STM Banner

Öte yandan Tarlon 44’ün, Nurol Makina tarafından geliştirilen EJDER YALÇIN 4X4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araca olan benzerliği de gözlerden kaçmadı. Özbekistan Silahlı Kuvvetleri, geçtiğimiz yıl Türkiye’den EJDER YALÇIN 4×4 tipi TTZA’ları teslim almıştı. Öte yandan Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in Ekim 2017’de Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında, Özbekistan’da Ejder Yalçın zırhlı araçlarının ortak üretimi ve alımına ilişkin mutabakat sağlanmıştı. Tarlon 44’ün de bu mutabakat kapsamında üretildiği düşünülüyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. ” Aranje” etmenin veya daha kibarcası ile ” esinlenme” nin sokak argo’sundaki adı,malum, “araklamak” oluyor. Bu işlerin artık iyicene cılkı çıktı. Yerli firmalarımız da dikkatli olup yavaşça kıyıdan kıyıdan başka alanlara kaymalılar, geç olacak sonra. Özbeklerin başı kel mi ? Yapmayan kaldı mı? Al şasi motoru dışardan, üstüne dışardan esinlenmiş karoseri, zaten STANAG 3 son durak, kakala gitsin milli ordulara. Es kaza ihraç da edebilirler bir yere. Ne yapsın fakirler, biz de geçtik bu yollardan. Bizim firmalara son ikaz ve hatta son ihtarımdır. Bizim ordu da doymak üzere,863 sene daha bunları almayacak!!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu