Pakistan, En Gelişmiş Gemisi PNS TUĞRUL’u Teslim Aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Pakistan Donanması için Çin tarafından inşa edilen ilk Type 054-A/P sınıfı firkateyn bugün düzenlenen resmi törenle Pakistan Donanmasına teslim edildi.

Pakistan, 2017 ve 2018 yıllarında toplamda dört adet Type 054-A sınıfı firkateyn alımı için Çin ile anlaşmaya imza atmıştı.

STM Banner

Hudong-Zhonghua Shipbuilding tarafından Şangay’da inşa edilen gemilerin ilki olan PNS Tuğrul (261) ise bugün teslim edildi.

PNS Tuğrul, aynı zamanda Pakistan Donanmasının en modern gemisi olma özelliğini de kazandı.

Gemi, geçtiğimiz Ağustos ayında suya indirilmişti. En yeni karadan karaya ve hava savunma silahlarına, muharebe yönetim sistemlerine ve su altı ateş gücüne sahip Type-054A sınıfı gemi; kapsamlı gözetleme yeteneklerinin yanı sıra Pakistan Donanması için teknolojik olarak son derece gelişmiş bir yüzey platformu görevi görecek.

Törende konuşan Pakistan’ın Çin Büyükelçisi Moin-ul-Haq, firkateynin Pakistan Donanmasına dahil edilmesinin bölgede barış ve istikrar çabalarını daha da güçlendireceğini belirtti.

Geri kalan üç geminin inşası ise sürüyor. Gemilerin yakın gelecekte teslim edilmesi hedefleniyor.

Çin-Pakistan İlişkileri

Pakistan, ezeli rakibi Hindistan ile “kuvvet dengesizliğini gidermek” için 2028 yılına kadar Çin’den sekiz adet Yuan sınıfı 041 tipi dizel denizaltı satın almak için 2016 yılında Çin ile 5 milyar dolarlık bir anlaşma imzalamıştı.

İki ülke ayrıca, Pekin’in iddialı Kuşak ve Yol Girişimi’nin amiral gemisi projesi olan 64 milyar dolarlık Çin-Pakistan Ekonomik Koridorunu (CPEC) aktif olarak uygulamaya devam ediyor.

Type 054-A/P Sınıfı Firkateyn/Pakistan Donanması
Type 054-A/P Sınıfı Firkateyn/Pakistan Donanması

Type-054A/P Sınıfı Firkateynlerin Özellikleri

Pakistan’a ait Type-054A/P sınıfı firkateynler, Çin Donanmasına ait Type-054A firkateynlerinden farklı sensörlere sahip. Gemide SR2410C uzun menzil arama radarı ve Type 517/SUR17B hava gözetleme radarı yer alıyor.

4.000 tondan ağır deplasmana ve 134 metre uzunluğa sahip olan PNS Tuğrul’da

  • 1xPJ-26 76 mm Baş Topu
  • 2X3 Denizaltısavar Torpido Fırlatma Lançeri
  • 2×6 Type 87 Denizaltısavar Roket Lançeri
  • 2xType 1130 Yakın Hava Savunma Sistemi
  • 2×4 Gemisavar Seyir Füzesi Lançeri (CM-302 füzeleriyle birlikte)
  • 32 hücreli Dikey Fırlatma Sistemi (VLS) (HHQ-16 hava savunma füzeleri ve Yu-8 Denizaltısavar Roketli Torpidosu) yer alıyor.

Tuğrul İsmi

Gemi için seçilen Tuğrul ismi ise Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun I. Sultanı Tuğrul Bey’den geliyor. Aynı zamanda Tuğrul’un kelime anlamı “şahin” veya “kartal” olarak da belirtilebilir. Ek olarak Pakistan’ın resmi dili olan Urducada pek çok Türk kökenli kelime de yer alıyor.

Pakistan Donanmasında bugüne kadar Tuğrul ismiyle hizmete alınan üç adet gemi bulunuyor.

Bunların ilki Pakistan tarafından 1951 yılında İngiltere’den satın alınan eski İngiliz O sınıfı destroyeri HMS Onslaught’a (PNS Tuğrul’a) ait. Gemi, 1977 yılında hizmetten çıkarıldı.

Tuğrul ismini alan ikinci gemi ise Pakistan’ın 1980 yılından ABD’den satın aldığı Gearing sınıfı bir destroyer olan USS Henderson. Bu gemi ise 2001 yılından hizmetten çıkarıldı.

Son gemi ise 8 Ekim 2021 tarihinde Çin’den teslim alınan Type 054-A/P Sınıfı PNS Tuğrul (261) oldu.

ÖNERİLEN İÇERİK: Pakistan’ın İlk MİLGEM’i Mavi Vatan ile buluşuyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu