Türk Yapımı İnsansız Kara Araçları (İKA) Görücüye Çıktı

Roketsan-ATMACA-Banner

İnsansız Kara Araçları (İKA) ve Askeri Robotik Teknolojiler Töreni, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde düzenlendi. Törende Türk yapımı İKA’lar sergilendi.

Törene katılan T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türk savunma sanayisinin insansız sistemler konusunda bir vizyon çizdiğini dile getirdi.

STM Banner

“Eğer yarınların gelişmelerini bugünden öngöremezsek yarın harekat alanında karşımıza çıkacak bazı unsurlar bize sürpriz etkisi yapabilir. Ama bizim amacımız; tam tersine hasımlarımıza sürpriz etkisi yapabilecek bazı teknolojileri sahaya vermektir.”

İKA’lar konusunda yolculuğun başlayalı epey olduğunu kaydeden Demir, bu alandaki ilerleme hızını yeterli görmediğini de vurguladı ve yeni hedefler koyulması gerektiğini kaydetti.

İmzalanan Anlaşmalar

Törende, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile

  • FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. arasında Ağır Sınıf İnsansız Kara Aracı
  • SSB ile Askeri Elektronik Sanayi (ASELSAN)
  • Best Grup, Elektroland ve Hava Elektronik Sanayii (HAVELSAN) arasında ise ‘Orta Sınıf İnsansız Kara Araçları Seri Üretimine Dair Niyet Beyanı İmza Töreni’ yapıldı.

İmza atan firmaların yanı sıra; orta sınıfta çözüm ortağı olarak yer alan Tekatron, Ulusal Makine ve Katmerciler; hafif sınıf insansız kara aracı üreticileri Esetron, Hoytek, Altınay, Arox, Elektroland ile proje paydaşları Kuartis, Milsoft, Ras Teknoloji firmalarının yetkilileri de törende yer aldı.

İnsansız Kara Araçları (İKA) ve Askeri Robotik Teknolojiler Töreni,
İnsansız Kara Araçları (İKA) ve Askeri Robotik Teknolojiler Töreni,

SSB Başkanı İsmail Demir, tören sonrasında firmalar tarafından geliştirilen insansız kara araçlarını inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

Daha sonra insansız kara araçları, zorlu arazi şartlarında çalışmalarını temsilen kabiliyetlerini sergiledi.

FNSS Gölge Süvari İKA

Törende edinilen bir diğer bilgiye göre ise FNSS tarafından geliştirilen Gölge Süvari İKA’ya SABER-25 kule entegre edilecek. Aynı zamanda SSB ve FNSS arasında imzalanan sözleşmeyle birlikte ilk etapta farklı konfigürasyonlarda 5 adet Gölge Süvari İKA geliştirilecek.

FNSS tarafından geliştirilen Gölge Süvari, yeni konseptiyle ilk kez IDEF’21 esnasında sergilenmişti. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Gölge Süvari ile Ağır Sınıf İnsansız Kara Aracı (A-İKA) kabiliyeti kazanacak.

FNSS Gölge Süvari İnsansız Kara Aracı
FNSS Gölge Süvari İnsansız Kara Aracı

ÖNERİLEN İÇERİK: TSK Gölge Süvari ile Ağır Sınıf İKA Kabiliyeti Kazanıyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu