Pakistan korvetlerine GÖKDENİZ koruması

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye ile Pakistan arasında geçtiğimiz yıl imzalanan anlaşmayla; Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş.’nin (ASFAT), Pakistan Donanması için 4 adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet inşa etmesi kararlaştırılmıştı. Bu kapsamda; geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın katılımı ile düzenlenen törende, TCG KINALIADA (F-514) Korveti Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde alınmış ve Pakistan’a ihraç edilecek 4 adet korvetin ilkinin de saç kesim töreni icra edilmişti.

STM Banner

ASFAT A.Ş. tarafından Pakistan Donanması için 2 adeti Türkiye’de, 2 adeti ise Pakistan’ın Karaçi Tersanesinde üretilecek 4 adet ADA Sınıfı Korvetin, silah yükleri merak konusu oldu. Bu korvetlerin tasarımlarında, Pakistan’ın talebi üzerine birtakım değişiklikler yapıldı. Bu kapsamda üretilecek gemilerin, dikey atım sistemine (VLS) sahip olması ve yakın hava savunma için ise RIM-116 RAM hava savunma füzesi yerine döner namlulu tipte bir yakın hava savunma sistemi kullanması planlandı. RIM-116 RAM yerine tercih edilecek sistemin ABD tarafından geliştirilen Phalanx CIWS olması beklenirken, dünkü törende bir fotoğraf dikkat çekti. Pakistan Deniz Kuvvetleri için üretilecek ilk MİLGEM ADA Sınıfı Korvetin tasarımının yer aldığı fotoğrafta, arka tarafta ASELSAN tarafından geliştirilen GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi’nin (YHSS) olduğu görüntülendi. Böylelikle, Türkiye tarafından Pakistan Donanması için üretilecek 4 adet ADA Sınıfı Korvette, ASELSAN tarafından üretilen GÖKDENİZ’in kullanacağı kesinlik kazandı.

GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi (YHSS)

GÖKDENİZ YHSS; ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmat (ATOM) ile birlikte, üzerinde konuşlu bulunduğu gemiyi hedef alan anti-gemi füzelerini imha edebilen nokta savunma sistemidir. Sistem, sahip olduğu Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması ile parçacıklı mühimmat ve klasik tahrip (HEI) mühimmatının aynı anda yüklenmesine ve hedef tipine uygun olarak istenen mühimmatın seçilmesine olanak sağlamaktadır. GÖKDENİZ, anti-gemi füzelerinin yanı sıra helikopterler, uçaklar, insansız hava araçları ve su üstü araçları gibi tehditlere karşı da gemi savunmasını etkin şekilde gerçekleştirilebilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu