Pakistan MİLGEM programı için kritik imza

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş. (ASFAT) ile ASELSAN ve HAVELSAN arasında, “Pakistan Donanması MİLGEM Savaş Sistemleri İmza Töreni” gerçekleştirildi.

Türkiye tarafından Pakistan’a ihraç edilen MİLGEM gemisinin Savaş Sistemleri İmza Töreni; Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin DERE, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit DÜNDAR, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan ÖZBAL, Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Türk savunma sanayii firmalarının yetkililerinin katılımı ile geçtiğimiz gün icra edildi.

STM Banner

Pakistan-MİLGEM-Programi

Proje kapsamında; Elektronik Harp Sistemi, Atış Kontrol Radarı, Lazer İkaz Sistemi, Torpido Karşı Tedbir Sistemi, 3 Boyutlu Arama Radarı, Seyir ve LPI Radarı, Seyir Destek Sistemleri, Ataletsel Seyrüsefer Sistemi, Muharebe Sistemleri, 76mm Top Atış Sistemi ve 25mm Stabilize Top Sistemi ASELSAN tarafından; Ağ Destekli Veri Entegre Savaş Yönetim Sistemleri, Gemi Veri Dağıtım Sistemleri ve Gemi Bilgi Sistemleri ise HAVELSAN tarafından sağlanacaktır.

Pakistan MİLGEM Korvet Projesi

Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında; yerli mühendislerinin eseri olarak üretilen, Türk sancak ve bayrağını dünya denizlerinde başarılı bir şekilde dalgalandıran MİLGEM Korveti, Pakistan’la Türkiye arasındaki 6 Eylül 2018 tarihinde imzalanan anlaşma ile Pakistan Deniz Kuvvetlerinin de envanterine girecektir. Bu anlaşma, Türk savunma sanayisinin bugüne kadar tek seferde en yüksek rakamlı olarak imzaladığı bir sözleşmedir.
Pakistan tarafından tedarik edilecek 4 MİLGEM korvetinden; 2’sinin İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda ve diğer 2’sinin ise Karaçi Tersanesi’nde inşa edilmesine karar verilmiştir. Pakistan MİLGEM Korvet projesi 11 Mart 2019 tarihinde fiili olarak başlamış ve ilk korvetin Ağustos 2023 ayından Türkiye’de teslim edilmesi planlanmıştır.

Üretim süreci; ilk gemi Türkiye’de 54’nci ay, ikinci gemi Pakistan’da 60’ncı ay, üçüncü gemi Türkiye’de 66’ncı ay, son gemi ise Pakistan’da 72’nci ay tamamlanacaktır. Son korvet 2025 yılında Karaçi’de teslim edilerek, Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine girecektir.
Gurur kaynağımız MİLGEM korvetler, suüstü, hava ve denizaltı savunma harbi, keşif gözetleme, asitmetrik tehditlere karşı savunma ve komuta kontrol görevlerini yapmak üzere tasarlanmıştır. Geminin tam boyu 99 buçuk metre ve azami genişliği 14.4 metredir. 2 bin 400 ton deplasmanı ve 3.9 metre draftıyla iki dizel makine ve bir gaz türbini ile saatte 29 deniz mili sürat yapabilme kabiliyetine sahiptir. Gece ve gündüz helikopter harekatı yapabilecek, 10 tonluk bir helikopter için gerekli platform hangar ve kapsamlı destek ekipmanlarına sahip olacak şekilde dizayn edilmiştir.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu