Pakistan ve Hindistan Hava Kuvvetleri üzerine

Roketsan-ATMACA-Banner

(Bu içerik SavunmaSanayiST.com’a aittir. Kaynak belirtilmeden kullanılması halinde hak talebinde bulunulacaktır.)

Keşmir bölgesinde tırmanan gerilim ve arka arkaya düşürülen hava araçlarından sonra iki ülkenin hava güçlerinin karşılaştırılması elzem ve merak edilir hale geldi. 

STM Banner

Genel durum:

Öncelikle iki ülkenin de genel itibariyle konvansiyonel anlamda (yani tank, top, uçak ve benzeri) çok başarılı silahlara sahip olduğunu söylemek zor. Buna rağmen iki ülke balistik füze konusunda oldukça başarılı ve nükleer güce sahip durumdalar. 

Pakistan Hava Kuvvetleri:

2017 verilerine göre Pakistan Hava Kuvvetleri envanterinde: Muharip uçakların yanında, keşif ve gözetleme uçakları, havadan erken ihbar ve kontrol uçakları ve insansız hava araçları da bulunmakta. 

Muharip gücün temelini F-16 uçakları oluşturuyor. Pakistan envanterinde yaklaşık 70 adet F-16 uçağı bulunuyor. Büyük çoğunluğu eski nesil olan F-16’ların 41 adedi TAI tarafından modernize edilmişti. Bunun dışında 18 civarı Block 52+ olarak nitelendirilen F-16 uçağına da sahipler. An itibariyle Pakistan’ın en kabiliyetli ve Hindistan’ı tehdit edecek en güçlü uçakları bu uçaklardır. 

pakistan f-16 ile ilgili görsel sonucu

Bu uçaklardan sonra Pakistan Hava Kuvvetleri’nin bel kemiğini ise JF-17 Thunder uçakları oluşturmaktadır. Toplamda 80’den fazla adette bulunan bu uçaklar Çin’in desteği sayesinde geliştirilmiştir. Halk arasında “fakir F-16’sı” olarak bilinen bu uçaklar teknolojik anlamda Hindistan için fazla bir tehdit oluşturabilecek seviyede olmasa da yine de silahlı devriye görevlerini başarıyla icra edebilir ve gereken durumlarda uçar unsurlara silahla müdahale de bulunarak etkisiz hale getirebilir. 

Ä°lgili resim

Bu uçakların dışında Pakistan Hava Kuvvetleri envanterinde çok sayıda eski nesil Mirage-III ve Mirage-V uçakları bulunmaktadır. Mirage’lara ek olarak J-7 gibi uçaklarda mevcuttur. 

Pilotaj kabiliyeti konusunda yetenekli oldukları söylenen Pakistan Hava Kuvvetleri maalesef teknolojik anlamda gelişmiş olarak nitelendirilmeye oldukça uzak durumdadır. 

Hindistan Hava Kuvvetleri:

Hindistan Hava Kuvvetleri ise muharip uçakların yanında aynı şekilde keşif ve gözetleme uçakları, havadan erken ihbar ve kontrol uçakları ve çok sayıda insansız hava aracına sahiptir. Bunların dışında sinyal istihbaratı uçaklarına ve askeri uydulara da sahip durumdalar. 

Hindistan’ın havada ki ana vurucu gücünü Su-30MKI uçakları ve Mig-29 uçakları oluşturuyor. Su-30’ların sayısı 200 adetten fazlayken Mig-29’ların sayısı ise (Deniz kuvvetlerinin kullandığı uçaklarda dahil) toplamda yaklaşık 70 adede tekabül ediyor. 

indian mig-29 ile ilgili görsel sonucu

Mig-29 ve Su-30’lardan sonra Hindistan Hava Kuvvetlerinde sayısı 50 adede yakın Mirage-2000 türevleri de bulunuyor. Tüm bunların dışında daha çok sayıda Mig-21, Mig-27, Mig-29 ve Jaguar gibi uçaklarda bulunuyor. 

Pilotaj kabiliyeti konusunda Pakistan’dan geri olduğu değerlendirilen Hindistan’ın teknolojik anlamda ise Pakistan’a karşı mutlak bir üstünlüğü bulunmakta. 

Olası bir topyekün karşılaşma:

Olası bir topyekün karşılaşma durumunda yani topyekün olarak yaşanan bir savaşta Hindistan özellikle Su-30MKI uçakları ile çok büyük bir avantaja sahiptir. Geçtiğimiz yıllarda İngiltere ile Hindistan tarafından yapılan bir ortak hava tatbikatında Su-30’lar İngiliz EF-2000’lerine karşı büyük bir üstünlük kurmuşlardır. Hava savaşında EF-2000 gibi bir uçağa üstünlük kuran Su-30’lar hiç şüphesiz ki Pakistan tarafında yer alan en güçlü rakibi F-16 Block 52+ uçaklarını da fazla zorlanmadan avlayacaklardır. 

Ä°lgili resim

Pakistan envanterinde bulunan F-16 Block 52+ savaş uçaklarının, Hint Su-30MKI’larının karşısında duramayacağını bir kenara bırakırsak, yine Hindistan’ın envanterinde yer alan Mig-29’lara ve Mirage-2000’lere karşı da durmasının zor olduğunu belirtebiliriz. Zira sayısı yalnızca 18 adet olan bu F-16’ların niceliksel olarak da Mig-29 ve Mirage-2000’lere yetebilmesi zordur. 

Fakat buna rağmen nicelik değilde nitelik olarak bir karşılaştırma yapacak olursak modernize edilen eski nesil F-16’lar ve JF-17’lerle birlikte Mig-29 ve Mirage-2000’ler denk olarak nitelendirilebilir. Burada bariz bir üstünlük bulunmamakla birlikte Pakistan niceliksel ve pilotaj kabiliyeti olarak üstün, Hindistan ise teknolojik kabiliyet olarak üstündür. 

indian mirage-2000 ile ilgili görsel sonucu

Sonuç:

Su-30MKI’ları elemine ettiğimizde her iki ülke de yaklaşık olarak denk hava gücüne sahip olsa da Hindistan özellikle Su-30MKI tipi savaş uçakları sayesinde dengeyi kendi lehine bozmaktadır. Bu uçaklar teknolojik kabiliyetlerinin dışında sayısal olarak da Hindistan’a büyük bir avantaj sağlamaktadır. 

Bu durumda dost ve kardeş ülkemiz Pakistan’ın bir an önce hava gücünü modernize etmesi, bunun yanında hava savunma sistemlerine sahip olmak için çalışmalar yapması gerektiğini bir yorum olarak belirtebiliriz.


Yazar: Abdullah Bekci     Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu