Pakistan’dan AKINCI TİHA ve Bayraktar TB2 SİHA vurgusu

Roketsan-ATMACA-Banner

Pakistan Hava Kuvvetleri’nin modernizasyonuyla ilgili olarak paylaşılan videoda, AKINCI TİHA ve Bayraktar TB2 SİHA dikkat çekti.

Pakistan Hava Kuvvetleri, Türk insansız hava araçları (İHA) da dahil olmak üzere hava biriminin askeri modernizasyonunu anlatan bir belgesel yayımladı. Pakistan Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, aralarında Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) ve Bayraktar TB2 SİHA’larının yer aldığı “Modernizasyon Yolunda” isimli belgeselin yayımladığı belirtildi.

STM Banner

Açıklamada, Pakistan’ın bu yıl envanterine kattığı JF-17 Block III ve J-10C savaş uçaklarının da belgeselde gösterildiği aktarıldı. Pakistan, geçtiğimiz aylarda Bayraktar TB2 SİHA ve AKINCI TİHA’yı tedarik etmişti. AKINCI TİHA’nın ilk yurt dışı müşterilerinden olan Pakistan, füze ve dolanan mühimmatlar konusunda da Türk savunma sanayii ile iş birliği içerisinde bulunuyor.

Türkiye’ye sipariş ettiği 4 adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvetten ilki olan ASFAT PNS BABUR‘u geçtiğimiz haftalarda teslim alan Pakistan, Türkiye’den yeni savunma tedarikleri gerçekleştirmeye de sıcak bakıyor. Pakistan’ın 30 adetlik T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri siparişi, ABD’nin motorlar için ihracat izni vermemesi dolayısıyla 2018 yılından bu yana bekliyor. Satışın toplam değeri ise 1.5 milyar dolar.

Pakistan-Bayraktar-TB2
Pakistan Bayraktar TB2

Öte yandan Pakistan Donanması’nın Agosta 90B Sınıfı Denizaltı Modernizasyonu da STM ana yükleniciliğinde gerçekleştiriliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu