Romanya Oerlikon yenilemesinde Almanya’ya 329 milyon avro

Roketsan-ATMACA-Banner

Romanya Ordusu envanterindeki Oerlikon GDF 103 Hava Savunma Top Sistemleri’nin modernizasyonu için Rhenimetall ile 329 milyon avroluk sözleşme imzaladı.

Romanya Savunma Bakanlığı, Oerlikon GDF 103 hava savunma top sistemlerini tamamen modernize etmek üzere Rheinmetall ile sözleşme imzaladı. Düsseldorf merkezli teknoloji şirketi için bu, NATO ve AB üyesi bir ülke olan Romanya’dan alınan ilk büyük sipariş.

STM Banner

Yaklaşık 328 milyon Avro değerindeki sözleşme; dört sistemin teslimatının yanı sıra eğitim, yedek parça ve diğer hizmetleri de kapsıyor. İki sistem önümüzdeki iki yıl içinde, geri kalan iki sistem ise üç yıl içinde teslim edilecek.

Romanya’nın Ukrayna ve Macaristan sınırlarına yakın Satu Mare kentinde Rheinmetall, birkaç aydır askeri araçların bakım ve servisinin yapıldığı bir servis merkezi işletiyor.

Skyguard
Skyguard

Sipariş edilen sistemlerin her biri bir Oerlikon Skymaster TLCN Atış Kontrol Sistemi; bir X-Band Taktik Arama Radarı 3D veya X-TAR3D; otomatik yükleyici dahil 6 adet 35mm GDF009 TREO Oerlikon Çift Namlulu Top; ve atış kontrol sistemi ile takip radarının taşınması için iki adet özel kamyondan oluşuyor.

GDF009 TREO Oerlikon Çift Namlulu Top, dakikada 1.100 mermi atış hızına ve 4.000 metreye kadar maksimum etkili menzile sahip.

ASELSAN çözümü yıllardır envanterde

Bu modernizasyonun bir benzeri, yıllar önce Türkiye’de ASELSAN tarafından gerçekleştirildi. Teslimatları tamamlanmak üzere olan proje kapsamında ASELSAN; KORKUT Mobil Hava Savunma Top Sistemi’ni, Modernize Çekili Top’u ve hatta gemi platformları için GÖKDENİZ’i geliştirdi.

İLGİLİ İÇERİK: Avusturya’dan 532 milyon dolarlık 35mm top modernizasyonu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Joint-Forces

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu