Pakistan’ın üçüncü MİLGEM Korvetinin inşası Karaçi’de başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye tarafından Pakistan ihraç edilen dört adet MİLGEM Korveti’nin üçüncüsünün üretim faaliyetlerine, Pakistan’ın Karaçi Tersanesi’nde başlanıldı.

Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında; yerli mühendislerinin eseri olarak üretilen, Türk sancak ve bayrağını dünya denizlerinde başarılı bir şekilde dalgalandıran MİLGEM Korveti’nin, 6 Eylül 2018 tarihinde Pakistan ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmaya müteakiben Pakistan’a ihraç edilmesi kararlaştırılmıştı. Bu doğrultuda ASFAT ana yükleniciliğinde Pakistan Donanması için dört adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet üretilecek; bunların iki adetinin üretimi İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda, diğer iki adetinin üretimi ise Pakistan’ın Karaçi Tersanesi’nde gerçekleştirilecekti.

STM Banner

Pakistan Donanması MİLGEM Programı kapsamında “1. Gemi Omurganın Kızağa Konulması Töreni”, geçtiğimiz hafta İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda icra edilmişti. Program kapsamında üretilecek üçüncü geminin “Sac Kesim Töreni” ise bugün Pakistan’ın Karaçi Tersanesi’nde icra edildi.

Pakistan MİLGEM Projesi

Program kapsamında ilk gemi Türkiye’de 54’nci ayda, ikinci gemi Türkiye’de 60’ncı ayda, üçüncü gemi Pakistan’da 66’ncı ayda, son gemi ise Pakistan’da 72’nci ayda tamamlanacaktır. İlk korvet 2023, son korvet ise 2025 yılında Karaçi’de teslim edilerek, Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine girecektir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu