PANTER Obüsleri mobilize ediliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan PANTER 155mm Obüs Sistemleri, Taktik Tekerlekli Araca monte edilerek mobilize hale getirilecek.

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen Makina Kimya Enstitüsü (MKE) Kurumu tarafından üretilen PANTER 155mm Çekili Obüs Sistemleri’nin, ASFAT A.Ş. ve ASELSAN tarafından modernize edilmeleri kararlaştırıldı.

STM Banner

Modernizasyon kapsamında PANTER Obüsleri, yeni imkan ile kabiliyetler kazanacak ve 8×8 Taktik Tekerlekli Araca monte edilerek mobilize hale getirilecekler. Bu kapsamda ASELSAN; yenilenmiş obüs servo sistemi, elektronik birimleri, hidrolik sistemi ve kullanıcı arayüzü ile donattığı obüs sistemine, Sayısal Haberleşme, Teknik Ateş İdaresi, Balistik Hesaplama (NABK), İlk Hız Yönetimi kabiliyeti kazandırdı ve ADOP-2000 Ateş Destek Otomasyon Sistemi entegrasyonu gerçekleştirdi.

Kamyona Monteli Obüs, Kamyona Monteli Panter Obüsü, Panter Obüsü, Çekili Obüs, 155mm Obüs

Kamyona Monteli PANTER Obüsü Sistemleri, çekili obüs versiyonlarına göre kısa göreve hazır olma zamanları ve yüksek manevra kabiliyeti ile özellikle “At ve Uzaklaş” görevlerinde önemli bir üstünlük sağlayacaklar. Böylelikle Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı, obüs envanterinin önemli bölümünü Yeni Nesil FIRTINA Obüsü (FIRTINA-II) Projesi ve Kamyona Monteli PANTER Obüsü Projesi ile yenilemiş ve yeni sistemlerle teçhiz etmiş olacak.

Modernizasyon kapsamında ilk seri üretim teslimatının, 2020 yılı içerisinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na gerçekleştirilmesi beklenmektedir.

 Önerilen İçerik:   FIRTINA-II’nin motor problemi çözüldü 


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu