Pantsir’e bir darbe de Türk Hava Kuvvetleri’nden

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen Pantsir Orta Menzilli Karadan Havaya Füze Sistemi (SAM)nin, Suriye’de yaşadığı talihsizlikler devam ediyor.

Hem Suriye Rejimi envanterinde (Pantsir-S1) hem de Rusya Federasyonu kontrolünde olarak Hmeymim Hava Üssü’nde bulunan Pantsir Orta Menzilli Karadan Havaya Füze Sistemi (NATO Rapor Adı: SA-22 “Greyhound”), daha önce muhalifler tarafından Hmeymim Hava Üssü’ne gerçekleştirilen dron saldırılarına karşı etkili bir koruma sağlayamaması ve İsrail Hava Kuvvetleri tarafından birkaç defa imha edilmesi sebebiyle oldukça gündemde.

STM Banner

Suriye’de gösterdiği kötü performans sebebiyle birçok savunma analistinin kafasında soru işareti yaratan azami 20 kilometre menzil ve 10 kilometre irtifa sınırına sahip Pantsir’e son darbe, Türk Hava Kuvvetleri’nden geldi. İdlib’de Türk askerlerine yönelik saldırıların ardından teyakkuza geçen Türk Silahlı Kuvvetleri, Esad rejimine ait birçok hedefi imha etti. Aralıksız olarak Suriye’de hava harekatı icra eden Türk Hava Kuvvetleri, bir adet Pantsir ve bir adet de Buk SAM Sistemini imha etti. Böylelikle şu ana kadar Suriye’de imha edildiği teyit edilen Pantsir SAM Sistemi sayısı, dörde yükseldi.

Bugün kadar gerçekleşen olaylar ise şöyle:

  • Mayıs 2018’de Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait bir adet SA-22 Pantsir Sistemi, İsrail Hava Kuvvetleri (IAF) tarafından imha edildi.
  • Ocak 2019’da Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait iki adet SA-22 Pantsir Sistemi, İsrail Hava Kuvvetleri (IAF) tarafından imha edildi.
  • 28 Şubat 2020’de Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait bir adet SA-22 Pantsir Sistemi (çalışır vaziyette), Türk Hava Kuvvetleri (TAF) tarafından imha edildi.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu