PARS STA’lar KKTC’de Görücüye Çıktı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait FNSS PARS tipi Zırhlı Tanksavar Araçları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nde icra edilen törende görüntülendiler.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla geçtiğimiz gün, Lefkoşa’da bulunan Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda bir askeri tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılım sağladığı tören kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait askeri araçlar da protokolü selamlayarak geçiş icra etti.

STM Banner

Geçit töreninde, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait PARS tipi Zırhlı Tanksavar Araçları dikkat çekti. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamında FNSS Savunma tarafından geliştirilen ve halihazırda teslimatları devam eden PARS STA’ların, KKTC’ye konuşlandırıldığı öğrenildi.

Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi

Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin 9 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirilen toplantısında alınan karar uyarınca FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. ile yürütülmekte olan sözleşme görüşmelerinde sona gelinmiş ve 27 Haziran 2016 tarihinde, Savunma Sanayii Başkanlığında düzenlen törenle Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi Sözleşmesi imzalanmıştır.

anti-tank güdümlü füze, atgm, mclos, saclos, tanksavar füze,

FNSS, KAPLAN araç ailesinin en hafif üyesini, STA projesi kapsamında paletli tip ve PARS 4×4 aracını ise tekerlekli tip tanksavar aracı olarak üretmektedir.

Bu projede geliştirilen sistemlerin, tasarım, geliştirme faaliyetleri ve prototip kalifikasyon süreçleri 2019 yılında tamamlanmış ve Aralık 2019 itibariyle ilk STA teslimatı gerçekleştirilmiştir. Teslimatlar, 2021 yılı süresince de devam etmektedir.

Silah Taşıyıcı Araçlar, Roketsan tarafından geliştirilen OMTAS Tanksavar Füzesi ve daha önce tedarik edilen Rus üretimi KORNET-E Füzesi ile donatılmaktadırlar.

Son olarak Nisan ayı sonunda MSB tarafından yapılan açıklamada, “Bugüne kadar 94’ü KAPLAN olmak üzere 113 adet araç envantere alınırken, son olarak 5 Nisan 2021’de başlayan muayene kabul faaliyeti sonrası 9 araç daha envantere alındı.” ifadelerine yer verilmişti. STA platformlarının kalifikasyonunu 2019 yılında tamamlayan FNSS, aradan geçen yaklaşık iki yıllık sürenin ardından 120’den fazla araç teslimatı gerçekleştirmiş oldu.

Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında, paletli tipte 208 adet ve tekerlekli tipte 136 adet olmak üzere toplam 344 araç tedarik edilecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: MİUS (Muharip İnsansız Uçak Sistemi) Tasarımı İlk Kez Paylaşıldı

MİUS (Muharip İnsansız Uçak Sistemi) Tasarımı İlk Kez Paylaşıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu