Polonya’dan Kalkan Türk F-16’larından Rus Uçağına Önleme

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya’da bulunan Türk Hava Kuvvetlerine ait F-16 savaş uçakları NATO görevi kapsamında bir Rus uçağına önleme yaptı.

NATO Hava Polisliği misyonu kapsamında Polonya/Malbork’ta bulunan Hava Üssü’ne sevk edilen Türk F-16’ları, bugün görevleri kapsamında ilk kez bir Rus uçağına karşı önleme uçuşu icra etti.

STM Banner

NATO Hava Kuvvetleri Komutanlığı (NATO AIRCOM) tarafından yapılan açıklamada Türk F-16’larının Malbork Hava Üssü’nden kalkarak yabancı bir uçağa karşı ilk kez önleme görevi yaptıkları belirtildi.

Türk F-16’larının önleme uçuşu yaptığı uçak ise Rus Hava Kuvvetlerine bağlı bir IL-20 tipi elektronik istihbarat (ELINT) uçağı.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait F-16 Fighting Falcon Blok 40 savaş uçakları, Temmuz başında “Geliştirilmiş Hava Polisliği” görevi kapsamında Polonya’nın Malbork Hava Üssü’ne intikal etmişti. F-16’lara ilaveten bakım ekibi ve lojistik ekipmanların intikali için ise C-130 nakliye uçakları görevlendirilmişti. Türk F-16’larının Polonya görevi, 15 Eylül 2021 tarihine kadar devam edecek.

Rus Elektronik İstihbarat (ELINT) Uçağı Il-20
Rus Elektronik İstihbarat (ELINT) Uçağı Il-20

Söz konusu F-16’lar, Bandırma 6’ncı Ana Jet Üs Komutanlığı’nda konuşlu bulunan 161. Filo (Yarasa)’dan gönderildi. Yarasa filo, geceleri gerçekleştirmiş olduğu hava harekatlarıyla öne çıkan bir filo. Polonya’ya, Bandırma’dan 80 kadar Türk Hava Kuvvetleri personelin iştirak ediyor.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait uçakların “Geliştirilmiş Hava Polisliği” görevini icra etmek üzere 6 Temmuz tarihinde Polonya’ya ulaştığını duyurmuştu.

Polonya'ya Konuşlanan Türk F-16'ları
Polonya’ya Konuşlanan Türk F-16’ları

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verilmişti:

“Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ait uçaklar, ‘Geliştirilmiş Hava Polisliği’ görevini icra etmek üzere Polonya’nın Malbork Hava Üssü’ne ulaştı. Polonya görevi, 15 Eylül 2021 tarihine kadar devam edecek.”

MSB’den Açıklama

Milli Savunma Bakanlığı, NATO’nun yaşanan olayı duyurmasının ardından sosyal medya hesabından olaya ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklamada NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği görevi için Polonya’da bulunan Türk F-16’larından ikisinin ilk alarm reaksiyon görevini Baltık Denizi civarında emniyetle icra ettiği belirtildi.

Uçakların verilecek olan görevlere daima hazır olduğu da kaydedili.

ÖNERİLEN İÇERİK: Polonya’dan 250 Adet Abrams Ana Muharebe Tankı Tedariki


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, NATO

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu