“Patriot’ta temas yok, SAMP/T ilerliyor”

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye bir taraftan milli imkanlarla hava savunma füzelerini geliştirirken, bir taraftan da acil ihtiyaçlar kapsamında yurt dışı tedarikini sürdürüyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, geçtiğimiz gün basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Antalya’da düzenlenen Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı kapsamında basın mensuplarıyla bir araya gelen Demir, önemli açıklamalarda bulundu.

STM Banner

Demir tarafından yapılan açıklamada, “S-400 konusunda, iki sistem için masaya oturuldu ve anlaşmanın bütün parametreleri iki sistem içindi. Birinci sistem doğrudan tedarik, ikinci sistem belirli alanlarda iş birliğini içeriyordu. Bu iş birliği konularında adımlar atılıyor, detayları çalışıldı ve bu konuda somut görüşmeler oldu.

Patriot konusunda hiçbir gelişme yok, bir temas da yok, zamanında yaptığımız talebe bir cevap da yok.

ismail-demir

SAMP/T konusunda bir tanımlama çalışması başlatmıştık. O çalışma, aslında pratik olarak bitti ve belirli imzalar atılması gerekiyor. Bu, salgının da etkisiyle üç ülkeli bir plan olduğu için çok hızlı bir ilerleme olmadı ama dediğim gibi tanımlama aşaması bitti. Birkaç detay imzamız var, ondan sonrasında yine daha önceki konuştuğumuz çerçevede görüşüp, planlayacağız.” ifadelerine yer verildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: OKTAY: “IIR HİSAR-O+ teslimatları 2022’de tamamlanacak”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu