Pentagon’dan Türkiye’nin F-35 programına ilişkin açıklama

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, geçtiğimiz gün Türkiye’ye F-35 Lightning II jetleriyle ilgili eğitim ile malzeme ve ekipmanın teslimatlarını durdurma kararı almıştı. ABD’li senatör Jim Inhofe tarafından bugün yapılan açıklamada ise Müşterek Taarruz Uçağı (JSF ) F-35 projesi kapsamında Arizona’da bulunan Luke Hava Üssündeki Türk pilotlarının ve bakım ekibinin eğitim faaliyetlerinin askıya alındığı bildirildi. Ancak konuyla ilgili olaraktan Pentagon sözcüsü Teğmen Colt Mike Andrews tarafından AirForceTimes’a yapılan açıklamada,” Mesele, Türk pilotların F-35 teknolojisine erişmesi değil, F-35’i Rus yapımı bir hava savunma sisteminin yanında kullanmak, uçağın verilerini yabancı rakiplere ulaştırabilir ve F-35 teknolojisini tehlikeye atabilir” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

ABD’nin Arizona eyaletindeki Luke Hava Üssünde bulunan Türk pilot ve bakım ekibinin bir kısmı, geçtiğimiz haftalarda eğitimlerini tamamlamış ve “HOCA” olmaya hak kazanmışlardı. Eğitim faaliyetleri şuan için kusursuz devam ederken, Mart ayında Türk Hava Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanan 3’üncü ve 4’üncü F-35 jetleri, hazır olmalarına rağmen henüz teslim edilmedi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından Ocak 2019 tarihinde yapılan açıklamada, “F35’lerle ilgili olarak, ilk 2 uçak, 21 Haziran 2018’de teslim alınmıştır. Pilot ve bakım eğitimleri, ABD’de devam etmektedir. Mart 2019’da alınacak 2 uçakla toplam 4 uçak, pilot/bakım eğitimleri için 2020 sonuna kadar ABD’de kalacak, 5 ve 6’ncı uçaklar ise 30 Kasım 2019’da Malatya’ya intikal ettirilecektir” ifadelerinde bulunulmuştu. Ancak henüz Mart ayı gelmeden Şubat 2019 tarihinde ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’ye 1 Kasım 2019 tarihinde kadar F-35 teslimatı yapılmamasını ön gören, yasa tasarısını imzalamıştı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu