Polonya Savunma Bakanı: “Türkiye’den Yeni Silahlar Alacağız”

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak ile bir araya geldi. Polonya’nın başkenti Varşova’da gerçekleştirilen ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenlendi.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Polonya’nın yakında Türkiye’den yeni silahlar alacağını ve bununla ilgili olarak Türkiye’ye bir heyet gönderileceğini açıkladı. Blaszczak, “Silah teknolojilerinin ortak geliştirilmesi ve askeri teçhizat alanında tecrübe alışverişi ile ilgileniyoruz” dedi.

STM Banner

Savunma Bakanı Blaszczak tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Askeri iş birliği sadece askeri teçhizatı değil, aynı zamanda Polonyalı ve Türk askerlerin ortak tatbikatlarını ve ortaklaşa düzenlenen misyonları da ifade ediyor. Kısa süre önce Türk pilotlar, Baltık Hava Polisliği’nin bir parçası olarak görevlerini Malbork’tan yürüttüler. Polonya askerleri de NATO’nun Türkiye’nin güvenliğini güçlendirme misyonu kapsamında İncirlik Üssü’nde, tüm Kuzey Atlantik İttifakı’nın güvenliğini güçlendiriyor. Askerlerimizin bir sonraki tatbikatları üzerinde anlaştık, bu yüzden ülkelerimiz arasındaki eğitim ilişkilerinin yoğunlaşmasını bekliyoruz.”

Savunma sanayii alanındaki Polonya-Türk iş birliğinin ayrıntılarını belirlemek üzere yakında Türkiye’ye bir heyet gönderileceğini vurgulayan Polonya Savunma Bakanı Blaszczak, Türkiye’den yeni silah alımları yapmayı hedeflediklerini işaret ederek sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Polonya heyetinin, silah iş birliği konusundaki ilişkileri sıkılaştırmak üzere yakında Türkiye’ye gönderilmesi konusunda da mutabık kaldık. Bu iş birliği ile ilgileniyoruz. Silah teknolojilerinin ortak geliştirilmesi ve askeri teçhizat alanında tecrübe alışverişinde bulunmakla ilgileniyoruz.” dedi.

hulusi-akar-polonya

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise şu açıklamalarda bulundu: “Ortak ilkelerimiz, ortak hedeflerimiz var ve NATO içinde de çalışıyoruz. Müttefikler olarak daha yüksek hedeflere ulaşmak için çalışmaya ve bu iş birliğini geliştirmeye devam edeceğiz. Son zamanlarda başkanlarımız arasında gerçekleşen iş birliği ve toplantı, belli çerçevelerin ana hatlarıyla belirtilmesi nedeniyle çok verimli geçti. Bu görüşmelerde, silah sanayii ve askeri misyonlarla ilgili stratejik bir ortaklık kapsamında heyetlerimizin daha sık bir araya gelmesine karar verdik”

ÖNERİLEN İÇERİK: Polonya’nın Bayraktar TB2 Tedarikinde Yeni Detaylar


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu