Türkiye’den İngiltere’ye SİHA Teklifi Yapıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere, Türkiye tarafından üretilen SİHA’larla yakından ilgileniyor. Açıklama, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan.

CNN Türk Muhabiri Ahmet Melik Türkeş’e özel açıklamalarda bulunan Bakan Varank, İngiltere’nin Türk SİHA’larıyla çok ciddi bir şekilde ilgilendiğini kaydetti. Bakan Varank, Türkiye’nin İngiltere’ye SİHA’lar konusunda farklı seçenekleri sunduğunu aktardı.

STM Banner

İngiltere’nin Türk SİHA’larıyla ilgilendiğini kaydeden Varank, kararın artık İngiliz tarafında olduğunu vurguladı.

“Biz kendilerine opsiyonları sunduk. Şu anda ciddi olarak bu opsiyonları değerlendiriyorlar.”

İngiltere, eğer Türk SİHA’larını alma kararı alırsa Avrupa’da Polonya’nın ardından Türk SİHA’larını kullanan ikinci ülke olacak. Aynı zamanda Türk SİHA’larını Avrupa semalarında kullanmaya başlayan ikinci NATO müttefiki olma özelliği de kazanacak.

Bakan Varank, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada “Çok yakın zamanda Avrupa semalarında da Türkiye’den satın alınan Bayraktar’ların ve ANKA’ların uçtuğunu göreceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Polonya Bayraktar TB2
Polonya Bayraktar TB2 Anlaşması

İngiliz Bakan’ın Baykar Ziyareti

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’ın daha önce Baykar’ın İstanbul’daki fabrikasını ziyaret ettiği bilgisi İngiliz basınına yansımıştı. Bayraktar TB2’nin Karabağ Savaşı sırasında Ermeni zırhlarını imha ettiği görüntüler ise İngiliz Savunma Bakanlığı yetkilileri arasında yayıldı.

İngiltere’nin Türkiye’deki Büyükelçisi Dominick Chilcott, daha önce konu hakkında yaptığı bir açıklamada İngiltere ve Türkiye arasında SİHA hakkında görüşmelerin gerçekleştirildiğini teyit etmişti.

Bakan Wallace ise geçmiş aylarda Türk SİHA’larını şu cümlelerle övmüştü:

“Bu İHA’ların kökleri Türk inovasyonundan doğmuştur. Hassas yabancı programlara erişim elde etmeleri engellenince eskiden bizim yaptığımız şeyi çok iyi yaptılar. Yenilik yaptılar.”

Türk SİHA’ları “Oyun Değiştirici”

“Başkalarının derslerine bakmalıyız. 2019 ortasından beri Libya’da Bayraktar TB-2 İHA’larını kullanan Türkiye’nin bunları nasıl kullandığına bakalım. Bu İHA’lar cephe hatlarında, tedarik hatlarında ve lojistik üslerde istihbarat, gözetleme, keşif ve hedef alma operasyonlarında kullanılıyorlar.

“Raporlara göre Esed rejimi çok ağır kayıplar yaşadı. 3.000 asker, 151 tank, 8 helikopter, 3 İHA, 3 savaş uçağı, araçlar, 8 HSS ve 1 karargah ve fazlası… Bu iddiaların yarısı dahi doğru olsa bile sonuçları oyun kurallarını değiştirici cinsten.”

“TB2 ve beraberindeki mühimmatlar; teknik yetenekleri uygun fiyatla birleştiriyor, bu da komutanlarının düşmana gerçek zorluklar sunarken bazı yıpranmaları tolere edebilecekleri anlamına geliyor.”

İngiliz Hava Kuvvetlerinden TUSAŞ Ziyareti

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı'nın TUSAŞ ziyareti
İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı’nın TUSAŞ ziyareti

Türkiye ile İngiltere, Milli Muharip Uçak (MMU) gibi bazı savunma sanayii projelerinde halihazırda iş birliği içerisinde. İngiliz BAE Systems şirketine bağlı birçok mühendis, halihazırda MMU Projesi kapsamında Ankara’daki Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tesislerinde çalışmalar gerçekleştiriyor.

İlaveten her iki ülkenin de karşılıklı çıkar sağlayacakları savunma sanayii ürünleri de mevcut. Edinilen bilgiye göre; İngiltere, Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) gibi sistemlere ilgi duyuyor ve bunları ABD’den tedarik ediyor. Ancak ABD’den tedarik edilen SİHA’ların birim maliyetleri oldukça yüksek. İngiltere Savunma Bakanı Wallace, daha önce Bayraktar TB2’ye övgü yağdırmıştı. Ayrıca İngiliz Hava Kuvvetleri Komutanı Mike Wigston, geçtiğimiz aylarda TUSAŞ üretimi Türk İHA’larını incelemişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: İngiliz Savunma Komuta Belgesi’nde Türkiye vurgusu


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, CNN Türk

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu