Polonya Ukrayna’ya Verilecek MiG-29’lar İçin Kararını Verdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya, Ukrayna’nın kullanımına sunulması beklenilen MiG-29’lar için kararını verdi. Polonya, bütün MiG-29’larını Ramstein Hava Üssü’ne sevk edecek.

Ukrayna-Rusya çatışması derinleşirken Avrupa Birliği, Ukrayna’ya avcı uçağı desteğinde bulunacağını açıklamıştı. AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in açıklamaları üzerine ibre, NATO üyeleri Polonya, Bulgaristan ve Slovakya’ya dönmüştü. Çünkü adı geçen bu ülkeler, Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin aşina oldu Sovyet dönemi MiG-29 savaş uçaklarına sahipti.

STM Banner

Uzun süre boyunca bu 3 ülkeden savaş uçağı tedariki konusunda açıklama gelmezken, Polonya sessizliğini bozdu. Polonya Dışişleri, “Polonya Cumhuriyeti yetkilileri, Başkan ve hükümet arasındaki istişarelerden sonra tüm MIG-29 jetlerini Ramstein Hava Üssü’ne derhal ve ücretsiz olarak konuşlandırmaya ve Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti’nin emrine vermeye hazırdır.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Polonya’nın bu hibe karşılığında, ABD’den ikinci el F-16 Fighting Falcon tipi savaş uçağı teslim alacağı ihtimali üzerinde duruluyor. Bilindiği üzere Polonya, bir süredir envanterini NATO standardı askeri ürünlerle modernize etmesi çabası içerisinde.

MiG-29

Öte yandan Polonya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Polonya Hükümeti ayrıca diğer NATO Müttefiklerinden – MIG-29 jetlerinin sahipleri – aynı damarda hareket etmesini talep ediyor.” ifadelerine de yer verildi. Bu açıklama, Bulgaristan ve Slovakya’ya bir mesaj niteliği taşıyor.

Avcı uçağı konseptinden uzaklaşıp, saldırı uçaklarına bakıldığı zaman ise Ukrayna’nın Su-25 sahibi olduğunu biliniyor. Bulgaristan’ın Su-25 kullandığı düşünüldüğünde, MiG-29’lar ile beraber Su-25 gönderilebileceği göz önünde bulundurulmakta.

ÖNERİLEN İÇERİK: AB Ukrayna’ya Hangi Savaş Uçaklarını Gönderebilir?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu