AB Ukrayna’ya Hangi Savaş Uçaklarını Gönderebilir?

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya-Ukrayna Savaşı, 5’inci günde devam ediyor. Her iki taraf için oldukça yıkıcı sonuçlara yol açan savaşta oldukça Rus Ordusu, çok sayıda askeri hava ve kara platformunu kaybetti.

Ukrayna-Rusya çatışması derinleşirken AB’den, Ukrayna’ya avcı uçağı desteği hamlesi geldi. AB yetkilileri tarafından yapılan son açıklamalar, Rusya’ya karşı direnen Ukrayna’ya avcı uçağı teslimatı yapılacağı yönünde.

STM Banner

Ukrayna’nın kullandığı MiG-29 ve Su-27’ler ile Rus uçaklarına önleme yapmaya çalışmasının ve Rus Hava Kuvvetleri’ne belirli kayıplar verdirmesinin, bu kararda etkili olduğu üzerinde duruluyor.

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, kısa süre önce yaptığı açıklamasında Ukrayna’ya avcı uçakları sağlanacağını bildirmişti.

MiG-29

Ukrayna halihazırda savaşta durumunda olduğu için pilot eğitiminin gerekli olmadığı veyahut olabildiğince az gerek olduğu uçaklara ihtiyaç duyuyor. Halihazırda Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin belkemiğini Su-27 ve MiG-29 savaş uçakları oluşturuyor. Yine Su-25 yakın hava desteği uçakları da Ukrayna ordusu envanterinde bulunuyor.

AB ülkeleri arasında şu anda Su-27 kullanan ülke bulunmamaktadır ancak Polonya, Bulgaristan ve Slovakya, MiG-29 kullanmaktadır. Bu da Ukrayna’ya gönderilecek uçaklar bağlamında MiG-29’ların odakta olacağı ipucunu vermektedir.

Polonya, Bulgaristan ve Slovakya’nın MiG-29’ları, aktif olarak kullanıldıkları dönemlerde belirli modernizasyon programlarından geçtiler. Özellikle Slovak MiG-29’ları; RSK MiG, BAE Systems ve Rockwell Collins tarafından kapsamlı modernizasyonlara tabii tutuldu.

Su-25

Bu ülkelerin yavaş yavaş batı altyapılarına ve batı uçaklarına geçmeye çalışması ve bu ülkelerden Polonya’nın F-35, Slovakya ve Bulgaristan’ın da F-16’larını önümüzdeki yıllarda teslim alacak olmaları göz önüne alındığında, envanterlerinde bulunan MiG-29’ların yakın gelecekte envanterden çıkartılacağı tahmin edilmektedir.

Avcı uçağı konseptinden uzaklaşıp, saldırı uçaklarına baktığımız zaman ise Ukrayna’nın Su-25 sahibi olduğunu görüyoruz. Bulgaristan’ın Su-25 kullandığı düşünüldüğünde, MiG-29’lar ile beraber Su-25 gönderilebileceği göz önünde bulundurulmalı.

ÖNERİLEN İÇERİK: ‘Azerbaycan MiG-29’larının Ukrayna’da Vurulduğu’ İddiası


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu