Polonya’dan 250 Adet Abrams Ana Muharebe Tankı Tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya, Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) 250 adet (4 tabur) M1A2 Abrams SEPv3 Ana Muharebe Tankı (AMT) satın alma kararı aldı.

Abrams tedarikine dair açıklama Polonya Başbakan Yardımcısı Jarosław Kaczyński tarafından Varşova’da düzenlenen basın toplantısında yapıldı.

STM Banner

M1A2 Abrams SEPv3, en modern Abrams versiyonu. Tank, ABD ordusunun envanterine 2019-2020 yılında girmeye başlamıştı. Polonya’nın anlaşma için ödeyeceği toplam tutar ise 6 milyar $’a yakın. Anlaşmanın içeriğinde lojistik ve eğitim paketi de yer alıyor. İlk tankların gelecek yıl teslim edilmeye başlanması bekleniyor.

Polonya’nın modern tank kapasitesi gittikçe genişliyor. Ülke, son olarak 2002 yılında Almanya’dan 128 adet Leopard 2A4 tankı satın almıştı. Polonya, 2013 yılında yine Almanya’dan 119 adet ek A4 ve A5 tankı siparişi vermişti. Amaç ise eskiyen Sovyet yapımı T-72 ve PT-91 tanklarını değiştirmek. Ülkenin envanterinde 384 adet T-72 ve 232 adet PT-91 tankı bulunuyor.

Polonya'dan ABRAMS SEPv3 Ana Muharebe Tankı Tedariki
Polonya’dan ABRAMS SEPv3 Ana Muharebe Tankı Tedariki

Basın toplantısı sırasında açıklamalarda bulunan Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak ise ülkesinin “en modern tankları en iyi haliyle” satın aldığını belirtti.

SEPv3 modernizasyon paketinde yeni iletişim ve gösterge sistemleri yer alıyor. Abrams’lar aynı zamanda zırhlarını da bu paketle güçlendiriyor. Ek olarak yeni tipte mühimmatlar bu modernizasyonla Abrams AMT’lerde kullanılabiliyor. Yenilenen diğer ekipmanlar arasında gözlem ve hedefleme sistemleri de bulunuyor.

Abrams’ların dizaynı her ne kadar 1980’lerde başlamış olsa da SEPv3 versiyonu ilk model olan M1A1’den son derece farklı. SEPv3’lerin üretimi 2017-2018 yılında başlamıştı. Polonya, Avustralya’nın ardından SEPv3 Abrams siparişi veren ikinci yabancı ülke oldu. Avustralya, bu yıl imzaladığı anlaşma kapsamında toplamda 75 adet M1A2 Abrams SEPv3 tankı teslim alacak. Bugüne kadar üretilen Abrams AMT’lerin sayısı ise 10.000’den fazla.

Polonya’nın Bayraktar TB2 Tedariki

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, 24 Mayıs’ta gerçekleştirdiği iki günlük Türkiye ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmiş ve görüşmenin ardından düzenlenen  törende Polonya’ya 24 adet Bayraktar TB2 SİHA tedariki için imzalar atılmıştı.

Bayraktar TB2 S/İHA’ların üreticisi olan Baykar’dan yapılan ihracat açıklamasında ise “Gururluyuz! Türkiye’nin NATO ve AB üyesi bir ülkeye ilk kez gerçekleştireceği yüksek teknoloji SİHA ihracatının sözleşmesini imzaladık. Bayraktar TB2 SİHA’lar Polonya Ordusu’nun envanterinde Avrupa semalarında görev yapacak” ifadelerine yer verilmişti.

Polonya Savunma Bakanlığı açıklamasına göre Polonya’ya ihraç edilecek olan her bir kit (1 kit=6 adet Bayraktar TB2, toplamda 4 kit=24 adet) yaklaşık 67 milyon $’a tekabül ediyor. Dört kitin Polonya’ya toplam maliyeti ise yaklaşık olarak 270 milyon $ olarak hesaplanıyor.

Bayraktar TB2 SİHA tedariki hakkında açıklamalarda bulunan Polonya Savunma Bakanı Błaszczak, Türkiye’den ithal edecekleri sistemlerin kendilerini “Doğu Avrupa ve Orta Doğu’da” kanıtladığını belirtmişti.

“Polonya ordusu daha önce hiçbir zaman böyle bir ekipmana sahip olmadı. Bu Polonya için gerçek ve caydırıcı bir silah olacak.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Polonya’nın Bayraktar TB2 Tedarikinde Yeni Detaylar


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Polonya Savunma Bakanlığı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu