Polonya’dan AH-64E Apache Siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya, 96 adet AH-64E Apache Guardian Taarruz Helikopteri tedariki için ABD’ye talepte bulundu. Polonya, teknoloji transferi de elde edecek.

Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, 96 adet AH-64E Apache Guardian Taarruz Helikopteri tedariki için ABD’ye talepte bulunulduğunu açıkladı. Açıklamaya göre Polonya, söz konusu helikopterlerin tedarikiyle birlikte teknoloji transferi de elde edecek.

STM Banner

Daha önce Polonya savunma sanayii sektörünün çatı kuruluşu PGZ, lisans altında Sikorsky S-70i Black Hawk Genel Maksat Helikopteri’nin lisans altında üretimine başlamıştı. Teknoloji transferi kapsamında AH-64E’lerin de PGZ tarafından üretileceği tahmin ediliyor.

6-9 Ağustos 2022 tarihleri arasında Polonya’da gerçekleştirilen MSPO Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda ABD, AH-64 ve AH-1Z tipi taarruz helikopterlerini sergiledi. Sergilenen AH-64, LongBow radarıyla teçhiz edilmişti.

K2 "Black Panther"
K2 “Black Panther”

Ukrayna-Rusya Savaşı’nın başlamasının ardından Polonya, silah tedarikini çok ciddi oranda arttırmış durumda. M1A2 SEPV3 Ana Muharebe Tankı, K2 Black Panther Ana Muharebe Tankı, K9 Thunder Kundağı Motorlu Obüsü, FA-50 Hafif Taarruz Uçağı ve AW149, Polonya’nın son dönemde sipariş ettiği savunma ürünlerinin önemli bir kısmını oluşturuyor.

AH-64E Apache Guardian

Boeing tarafından geliştirilen ve ilk uçuşunu 30 Eylül 1975 yılında gerçekleştiren AH-64 Apache Taarruz Helikopteri’nin en gelişmiş konfigürasyonu olan AH-64E Apache Guardian, ilk olarak 2011 yılında hizmete girdi. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, Suudi Arabistan, Katar, Endonezya ve Hindistan tarafından tercih edilen AH-64E’den şu ana kadar 500 adet teslim edildi.

AH-64E

Biri pilot diğeri ise silah operatörü olmak üzere iki kişilik mürettebat tarafından kontrol edilen AH-64E Apache Guardian Taarruz Helikopteri; 17.8 metre uzunluğa, 14.8 metre ana rotor çapına, 4.9 metre yüksekliğe ve azami 10.5 ton ağırlığa sahiptir. Maksimum hızı 302 km/sa ve menzili yaklaşık 500 kilometre olan helikopteri, iki adet General Electric üretimi T700-701D Turboşaft motoru ile donatılmıştır.

Heikopter; azami 16 adet Hellfire Tanksavar Füzesi, 76 adet Hydra 70 Roketi veya 76 adet APKWS Mühimmatı ile 1.200 adet 30mm’lik Top Mühimmatı ve 2 adet Hava-Hava Füzesi (Stinger, AIM-9 Sidewinder, Mistral, Sidearm) taşıyabilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: ATAK-II Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nin Üretimi Başladı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu