MSPO’da Türk Savunma Sanayii Odak Oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya’nın Kielce şehrinde düzenlenen MSPO Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda, Türk Savunma Sanayii odak oldu.

6-9 Eylül 2022 tarihleri arasında Polonya’nın Kielce şehrinde düzenlenen MSPO Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, bugün sonra eriyor. Fuara Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde katılan Türk şirketler, ilgi odağı oldu.

STM Banner

Yaklaşık 30 Türk savunma sanayii şirketinin katılım sağladığı MSPO Fuarı, bu yıl 30 yıllık tarihindeki en büyük ilgiye sahne oldu. Türkiye’nin ‘Lider Ülke’ sıfatıyla bulunduğu MSPO 2022’de Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) etkisi hissedildi. Benzer kurumlara kıyasla en büyük standa sahip olan SSB, resmi delegasyonların Türk firmalara yönlendirilmesinde aktif rol oynadı.

Rusya-Ukrayna Savaşı sebebiyle savunma bütçesini rekor düzeyde arttıran Polonya’nın sivil ve askeri heyetleri, fuara akın etti. Fuar esnasında Roketsan ile Polonya Savunma Bakanlığı arasında da bir iş birliği anlaşması imzalandı. Öte yandan birçok diğer Türk savunma sanayii firması da bu önemli dönemde, Polonyalı muhataplarıyla görüşme fırsatı yakaladı.

MSPO

Türkiye’nin ‘Lider Ülke’ sıfatıyla bulunması ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın Türk firmalarına öncülük etmesi, Türk firmalarla Polonyalı yetkililerin buluşturulmasını oldukça kolaylaştırdı.

Bir diğer çok önemli etken ise Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, MSPO 2022’yi birden fazla kez ziyaret etmesi oldu. Ziyareti esnasında hem Türk savunma sanayii şirketlerini ziyaret eden Bakan Akar, hem de Polonyalı mevkidaşı Mariusz Błaszczak’e Türk şirketlerini ve ürünlerini tanıttı.

Ayrıca Polonya’da görev yapan yaklaşık 30 kadar yabancı askeri ateşe, SSB’nin gerçekleştirdiği organizasyon ile toplu olarak Türk savunma sanayii şirketlerini ziyaret etiler. Bu toplu ziyaret esnasında Türk şirketler, askeri ateşelere ürünleri hakkında bilgi verme fırsatını yakaladılar.

MSPO

Savunma tedarikinde genel olarak ABD’ye yönelen Polonya’ya, bazı önemli platform ve alt sistemlerde diğer NATO ile Batılı ülkelerinden de ciddi tedarikler gerçekleştiriyor. Söz konusu diğer ülkeler arasında, Türkiye ve Güney Kore öne çıkıyor. Polonya, Türkiye’den silahlı insansız hava aracı ve mühimmatlar konusunda önemli tedarikler gerçekleştiriyor.

Geniş kapsamlı bir envanter modernizasyonu gerçekleştiren Polonya Silahlı Kuvvetleri, birçok Türk savunma sanayii şirketi için potansiyel müşteri konumunda bulunuyor.
ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan’ın Topçu Mühimmatları Polonya Yolcusu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu