Polonya’dan Black Hawk Hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya tarafından Polonya Kara Kuvvetleri’nin hava birimleri için S-70i Black Hawk genel maksat helikopterlerinin satın alınmasına karar verildi. 

Polonya tarafından Kara Kuvvetleri hava birimleri için S-70i Black Hawk helikopterlerinin satın alınmasına karar verildi. Polonya Silahlanma Ajansı’na göre Polonyalı PZL-Mielec’e şimdiden bir talep mektubu gönderildi.

STM Banner

Ukrayna-Rusya savaşından sonra agresif bir şekilde silahlanma programları başlatan Polonya, ordusunun eksiklerini tamamlamak için ardı ardına siparişler vermeye devam ediyor. Son olarak Polonya tarafından Kara Kuvvetleri’nin havacılık birimleri için S-70i Black Hawk Genel Maksat Helikopteri tedariki yapılmasına karar verildi.

Şimdilik herhangi resmi bir rakam verilmese de bazı kaynaklar toplamda 32 adet S-70i Black Hawk helikopterinin alınacağını belirtiyor. S-70i’lerin Polonya’nın satın alımına karar verdiği AH-64 Apache ve AW-149M helikopterleriyle birlikte görev yapması planlanıyor. Kesin kararın verilmesiyle birlikte anlaşmanın bu yılın Eylül ayında yapılması planlanan MSPO 2023 savunma sanayi fuarından önce imzalanması bekleniyor.

Filipinler T-129 ATAK, AH-64E Apache Guardian Filipinler, AH-1Z Viper Filipinler, Filipinler T-129 ATAK, Land 4503
AH-64E Apache

Polonya’nın Black Hawk helikopterlerinin tedariki için PZL-Mielec ile bir sözleşme yapması oldukça kolay olarak değerlendiriliyor. Çünkü PZL-Mielec, Polonya’da ABD ihracat kısıtlamalarına tabi olmayan S-70i Black Hawk helikopterlerinin özel bir varyantını üretiyor. Aynı derecede önemli olan, S-70i’nin Polonya Silahlı Kuvvetleri’nde halihazırda hizmette olması. Şimdiye kadar 2019’da sipariş edilen 4 helikopter teslim edildi ve 2021’de 4 sipariş daha verildi. Planlanan yeni alımın gerçekleşmesiyle beraber toplam S-70i sayısı 40’a çıkacak.

ABD Tarzı Yeni Kolordu Yapısı

Helikopterler, kuruluşu Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak tarafından açıklanan 2. Kolordu altında yeni ortaya çıkan yapının bir parçası olacak. ABD Ordusu 5. Kolordu eski komutan yardımcısı General Joks’un tıpkı görev yaptığı Amerikan kolordusu gibi yeni bir yapı oluşturmak için mevcut deneyimi Polonya ile paylaşacağını belirtti.

Lockheed Martin Armed-Black-Hawk

Apache ve Black Hawk helikopterleri bağlamında Bakan, 2. Kolordu’nun Amerikan helikopter filosuna benzer bir hava bileşenine sahip olacağını vurguladı. Bu durum, hem Black Hawk hem de Apache helikopterlerinin çok sayıda hizmete girmesi anlamına geliyor.

Polonya Savunma Bakanı’na göre ilk yeni üretim Apache teslimatlarının önümüzdeki yıl başlaması planlanıyor. Ayrıca Bakan’ın açıklamasına göre Polonya tarafından sipariş geçilmeden önce Amerika tarafından Apache helikopterlerinin teslimatı yapılacak. 8 adet olması planlanan teslimat direkt olarak ABD stoklarından yapılacak.

Amerikan Kolordu Yapısı

Amerikan Kolordusu en az iki tümenden oluşmakta ve her birinin bileşiminde bir Muharebe Havacılığı Tugayı (CAB) bulunmaktadır. Bu tugaylar çeşitli versiyonlarda yaklaşık 50 Black Hawk genel maksat helikopteri, 48 AH-64D/E Apache taarruz helikopteri ve 12 CH-47F Chinook ağır nakliye helikopteri ile donatılmıştır.

Boeing-CH-47F-Chinook YB
Boeing-CH-47F-Chinook YB

Polonya’nın Amerikan sistemine benzeyebilmesi için en az 100 adet Black Hawk ve 24 adet Chinook helikopterine ihtiyacı olduğu belirtiliyor. Polonya ayrıca geçtiğimiz yıl 48 adet AW-149M helikopteri siparişi vermişti.

Yeni kurulacak tugaylar altında S-70i ve AW-149M’lerin beraber görev alacağı değerlendiriliyor. Çünkü bir süredir Polonya ordusu tarafından yapılan silah alımları, aynı ekipmandan farklı 2 türünün alınması üzerine ilerliyordu. Aynı anda hem M1 Abrams hemde K2 tanklarının alınması bu stratejiye örnek verilebilir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Polonya’dan AW149’lar için AGM-114R2 Hellfire siparişi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu