İtalya’dan 700 milyon avroluk SAMP/T NG tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

İtalya, SAMP/T NG Hava Savunma Sistemi tedariki için 700 milyon avroluk siparişte bulundu. SAMP/T NG, İtalyan Hava Kuvvetleri’nin kullanımına sunulacak.

EUROSAM tarafından Fransa ve İtalya ortaklığında geliştirilen yüksek irtifa hava savunma sistemi SAMP/T NG için İtalyan Hava Kuvvetleri’nden yeni sipariş geldi. 18 Temmuz’da yapılan anlaşmanın değerinin, 700 milyon avro olduğu açıklandı.

STM Banner

Yapılan anlaşma, bu yılın başında Fransa ve İtalya’nın imzaladığı SAMP/T NG üretim sözleşmesine ek olarak yapıldı. Bu yılın başında yapılan anlaşmaya göre İtalyan Ordusu ile Fransız Havacılık ve Uzay Kuvvetleri, SAMP/T NG’yi tedarik etmeyi kararlaştırmıştı. 18 Temmuz’da yapılan yeni anlaşmayla beraber İtalya Silahlı Kuvvetleri’nin bir diğer kuvveti daha SAMP/T NG kullanıcısı olacak.

SAMP/T hava savunma sistemi bu yılın Mayıs ayında Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından da kullanılmaya başlandı. Ukrayna’ya bağışlanan sistemlerin bir kısmı İtalyan bir kısmı ise Fransız Silahlı Kuvvetleri envanterinden teslim edildi.

samp/t

SAMP/T NG

2021’de Fransa ve İtalya ile işbirliği içinde başlatılan SAMP/T NG sistem geliştirmesi, 2010’dan beri hizmette olan SAMP/T sisteminin geliştirilmiş halidir.

Sistem, balistik ve hipersonik tehditler de dahil olmak üzere modern hedeflerin tespit ve takip etme kabiliyeti artırılmış çok işlevli radarlardan (Fransa için Thales tarafından üretilen GF-300 ve İtalya için Leonardo tarafından üretilen Kronos GM HP) ve satürasyon tehditlerine, yüksek hızlı seyir füzelerine ve balistik füzelere karşı yüksek etkinlik sağlayan yeni bir angajman modülünden oluşmaktadır. Bu yeni sistemler, MBDA’nın hem ASTER 30 Block-1 hem de ASTER 30 Block-1 NT hava savunma füzelerini kullanacak.

Türkiye’nin EUROSAM SAMP/T Programı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN, EUROSAM ve ROKETSAN arasında 5 Ocak 2018 tarihinde, “Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi (LORAMIDS) Tanımlama Çalışması” sözleşmesi imzalandı. İmzalanan sözleşme ile Türkiye, Fransa ve İtalya’nın ihtiyaçlarını karşılayan bir Hava Savunma Füze Sistemi’nin, ortaklaşa geliştirilmesi hedeflendi.

EUROSAM
SAMP/T Anlaşması İmzalanıyor (2018)

Aradan geçen süreç içerisinde Fransa ve İtalya, Mart 2021’de Yeni Nesil SAMP/T (SAMP/T NG) Hava Savunma Füze Sistemi’nin geliştirilmesin ilişkin sözleşmeyi imzaladılar. Ancak Türkiye, anlaşmazlıklar sebebiyle programa dahil edilmedi.

Halihazırda savaş uçağı ve seyir füzesi gibi hava soluyan hedefler ile taktik balistik füzelere karşı etkili olan SAMP/T sistemi, Aster 30 Blok I Füzesi’ni kullanıyor. Aster 30 Blok I Füzesi ile 120km angajman menziline sahip olan SAMP/T için iki yeni füze geliştiriliyor. Geliştirilen Aster 30 Blok I NT ve Aster 30 Blok II Füzeleri ile SAMP/T, balistik füzelere karşı çok daha etkili bir hale gelecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: Macaristan’dan Hero Kamikaze İHA siparişi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu