Polonya’dan dev Carl-Gustaf siparişi: 1.5 milyar Avro

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya Savunma Tedarik Ajansı, 6 bin adetten fazla Carl-Gustaf M4 Tanksavar Lançeri ve birkaç yüz bin adetlik mühimmat tedariki için Saab ile sözleşme imzaladı.

Ukrayna-Rusya Savaşı’nın başlangıcından bu yana gerçekleştirdiği devasa savunma tedarikleriyle gündeme gelen Polonya, bu alanda yeni bir sözleşmeye imza attı. 4 Mart’ta İsveçli Saab şirketi, Polonya Silahlı Kuvvetleri’ne 6 binden fazla Carl-Gustaf M4 Tanksavar Silahı Lançeri ve birkaç yüz bin adetlik mühimmat stoku tedariki için bir sözleşme imzaladı.

STM Banner

Yaklaşık 1.5 milyar Avro değerindeki sözleşme, İsveçli savunma şirketinin tarihinde Carl-Gustaf sistemleri için yapılan en büyük sözleşme olma özelliğini taşıyor. Teslimatların 2024-2027 yılları arasında yapılması planlanıyor.

Anlaşmanın imzalanması, İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson’un Polonya ziyareti sırasında Polonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Władysław Kosiniak-Kamysz’in huzurunda gerçekleşti. Tedarik paketinde ayrıca programlanabilir mühimmatla kullanılmak üzere tasarlanmış FCD 558 nişangahları ve tanksavarlardan parçacıklı tanksavarlara, çok amaçlı, duman, aydınlatma, eğitim ve tatbikat mermilerine kadar çeşitli mühimmat türleri de yer alıyor.

carl gustaf M4

Satın alınan lojistik paketi, yedek parça setlerini ve özel aletleri içeriyor. Eğitim paketi ise simülatörlerin teslimatı, geri tepmesiz tüfek kullanımı, bakımı ve onarımı ile mühimmat kullanımı eğitimlerini içeriyor. Sonuç olarak, Polonya Silahlı Kuvvetleri çok sayıda modern geri tepmesiz tüfek alacak ve Sovyet tasarımı eski ve yıpranmış RPG-7’lerin cephaneliklerinden tamamen çıkarılmasına olanak sağlayacak.

Carl-Gustaf M4 Geri Tepmesiz Tüfek

Carl-Gustaf M4, omuzdan fırlatılan bir çok rollü silah sistemi ailesinin en son sürümüdür. 2014 yılında gerçekleştirilen lansmanından bu yana Saab, Carl-Gustaf M4 için on dört farklı ülke ile sözleşme imzalamıştır. Azami bir kilometre menzili bulunan Carl-Gustaf M4, 84 milimetrelik çapa sahiptir. Tüfek; zırh delici, çok amaçlı, anti-personel ve destek amaçlı en az 10 adet mühimmat çeşidine sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu