Polonya’dan Ukrayna için MiG-29 kararı

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya, Ukrayna için MiG-29 savaş uçağıyla ilgili kararını verdi. En az 4 adet MiG-29, Polonya tarafından Ukrayna’ya sevk edilecek.

Polonya’nın, önümüzdeki günlerde Ukrayna’ya Rus yapımı dört adet MiG-29 savaş uçağı göndereceği açıklandı. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda bugün yaptığı açıklamada “İlk olarak, kelimenin tam anlamıyla önümüzdeki birkaç gün içinde, hatırladığım kadarıyla dört uçağı tam çalışır vaziyette Ukrayna’ya teslim edeceğiz” dedi.

STM Banner

“Geri kalanlar hazırlanıyor, bakımları yapılıyor.”

Bu açıklama, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’nin ülkesinin Rusya’nın işgaline karşı etkili bir şekilde mücadele edebilmesi için jetlere ihtiyacı olduğu yönündeki çağrılarının ardından geldi.

Batılı ülkeler, getirecekleri açık avantaja rağmen, çatışmanın Ukrayna sınırlarının ötesine yayılacağı korkusuyla Ukrayna’ya savaş uçağı sağlama konusunda isteksiz davranıyor.

Cumhurbaşkanı Duda, konuşması sırasında Slovakya’nın kullanılmayan MiG’lerini Ukrayna’ya göndereceğini söylerken; diğer ülkelerin de aynı hamleyi yapıp yapmayacağı konusunda herhangi bir şey söylemedi.

İLGİLİ İÇERİK: Rusya UPAB-1500B bombasını Ukrayna’da ilk kez kullandı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Skynews

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu