Rusya UPAB-1500B bombasını Ukrayna’da ilk kez kullandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya, UPAB-1500B adlı yeni güdümlü bombasını Ukrayna Savaşı’nda ilk kez kullandı. Bombaya ait enkaz, Ukrayna’nın kuzeyinde Çernihiv Oblastı’nda tespit edildi.

Ukrayna basınına göre; Rusya Federasyonu tarafından yakın geçmişte kullanıma alınan UPAB-1500B Güdümlü Bomba, Rus Hava Kuvvetleri tarafından Ukrayna’ya yönelik düzenlenen hava harekatlarında kullanılmaya başlandı. Ataletsel navigasyon ile uydu navigasyon sistemlerini kullanarak hedefini daha hassas bir şekilde vurabilen UPAB-1500B, 1500 kilogram ağırlığa sahip.

STM Banner

UPAB-1500B Akıllı Bombası’nın ağırlığının büyük bir kısmını ise 1010 kilogram ağırlığındaki harp başlığı oluşturuyor. Gövdesinin büyük bir kısmı yüksek patlayıcılı ve beton delici harp başlığından oluşan UPAB-1500B, Rusya tarafından ‘operasyon’ olarak nitelendirilen Ukrayna savaşı esnasında kullanılan en güçlü bombalardan birisi olarak nitelendiriliyor. Su-34 başta olmak üzere birçok Rus savaş uçağı tarafından kullanılabilen UPAB-1500B, 45.000ft irtifadan bırakılabiliyor ve 40 kilometre menzile ulaşabiliyor.

Yaklaşık 10 metre dairesel sapma (CEP) değeri bulunan bomba, yüksek korumalı askeri altyapı ve nesnelerin imha edilmesi amacıyla geliştirildi. Rusya’nın mühimmat üreticisi şirketi olan Tactical Missiles Corporation tarafından tasarlanan bomba, 400mm çapa ve 5 metre uzunluğa sahip.

Nüfuz Edici Bomba (NEB)
Nüfuz Edici Bomba (NEB)

UPAB-1500’ü, ağırlık bakımından daha iyi anlamak için patlayıcı miktarının yaklaşık 2 adet Nüfuz Edici Bomba (NEB)-84’e denk geldiğini söyleyebiliriz. Başka bir değişle UPAB-1500, yaklaşık 2 adet Mk84 ağırlığında.

ÖNERİLEN İÇERİK: AKINCI TİHA Nüfuz Edici Bomba (NEB-84) İle 13 Saat Uçtu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu