Polonya’nın Chunmoo ÇNRA tedarikinde yeni gelişme

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya, 2022 yılı içerisinde Güney Kore’den 218 adet K239 Chunmoo Çok Namlulu Roketatar (ÇNRA) Silah Sistemi tedarik etmek amacıyla sözleşme imzalamıştı. Güney Kore, K239 Chunmoo üretiminde görev alacak Polonyalı şirketler ile alt sözleşmeler imzalamaya başladı.

Güney Kore ile Polonya, 218 adet K239 Chunmoo ÇNRA Silah Sistemi ile 23.000 adet roket tedariki için Kasım 2023’te sözleşme imzalamıştı. Sözleşme kapsamında, K239 ÇNRA Silah Sistemi’nde Polonya üretimi Jelcz 8×8 ile BMS TOPAZ savaş yönetim sisteminin kullanılması kararlaştırılmıştı. Bu kapsamda Güney Kore, Polonyalı şirketlerle alt yüklenicilik sözleşmeleri imzalıyor.

STM Banner

İlk olarak Güney Kore’nin en büyük havacılık ve savunma grubu olan Hanwha Aerospace, Polonya Kara Kuvvetleri’ne yönelik K239 ÇNRA teslimatı için Polonya’nın önde gelen elektronik ve havacılık üreticisi WB Group’tan komuta ve kontrol (C2) sistemleri satın almak üzere 22 Şubat’ta bir sözleşme imzaladı.

Sözleşme kapsamında Hanwha Aerospace, Kasım 2022’de imzalanan bir sözleşmeyle Polonya Ordusu tarafından sipariş edilen 218 adet K239 ÇNRA sistemlerine entegre edilmek üzere TOPAZ Entegre Savaş Yönetim Sistemi, FONET Dijital İletişim Platformu ve telsiz iletişim setlerini içeren WB yapımı C2 sistemleri satın alacak.

K239 Chunmoo

K239 Chunmoo

Güney Koreli Hanwha Defence şirketi tarafından geliştirilen ve üretilen K239 Chunmoo sisteminde, 3 farklı tipte roket ve füze kullanılıyor. 40 adet 36km menzilli 130mm veya 12 adet 45km menzilli 230mm güdümsüz roketler ateşleyebilen sistem, ayrıca 12 adet 80km menzilli 239mm GPS ve INS güdümlü füze de ateşleyebiliyor. Daha uzak hedefler için de 200km menzilli yeni bir füzenin geliştirme çalışmaları, Hanwha Corporation tarafından sürdürülüyor.

Polonya’nın silahlanma faaliyetleri

Rusya-Ukrayna Savaşı sonrasında ciddi bir silahlanma eforu harcayan Polonya, Dünya’nın en büyük ordularından dahi daha faza savunma teçhizatı tedarik etmeye başladı. Polonya, son 1 yıl içerisinde ABD’den 500 adet HIMARS ve Polonya’dan ise 218 aded K239 Chonmoo olmak üzere; toplamda, 718 adet çok namlulu roketatar sistemi tedarik etmeye karar verdi.

Öte yandan Polonya, yine kısa süre önce Roketsan ile de ÇNRA ile ilgili bir mutabakat imzaladı.

İLGİLİ İÇERİK: Roketsan’ın Topçu Mühimmatları Polonya Yolcusu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu