Polonya’ya Kurulan AEGIS ASHORE Sistemi 2022 Sonunda Aktif

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya’ya konuşlandırılacak olan AEGIS ASHORE Balistik Füze Savunma Sistemi (AABMDS) gelecek yıl operasyonel hale gelecek.

Pentagon tarafından açıklamaya göre Polonya’da halen inşası süren AAEGIS ASHORE sistemi 2022 yılı sonunda aktif hale gelecek.

STM Banner

2009 yılında başlatılan faaliyetler kapsamında, Polonya’nın Kuzeybatısında yer alan merkezin inşa faaliyetleri büyük ölçüde tamamlandı. Merkezin, 2020 yılından itibaren faaliyete geçmesi bekleniyordu ancak yaşanan aksaklıklar nedeniyle bu süre uzadı.

AEGIS ASHORE

ABD Donanmasının AEGIS programı kapsamında, Romanya’nın ardından Polonya’ya da inşa edilen AEGIS ASHORE Balistik Füze Savunma Sistemi, orta menzilli balistik füze sistemlerinin tespiti ve imhası için geliştirilmiştir.

AEGIS ASHORE Sistemi/Polonya
AEGIS ASHORE Sistemi/Polonya

Sistem, balistik füzelerin tespiti için 300 km menzilli AN/SPY-1 radarını ve balistik füzelerin imhası için ise Mk-41 dikey atım sisteminden (VLS) ateşlenen SM-3 füzesini kullanmakta. SM-3’ün Blok-I sürümü 700km+ menzile ve 400km+ irtifaya, Blok-II sürümü ise 2500km menzile ve 1000km+ irtifaya sahip.

Romanya’daki AEGIS ASHORE Sistemi

Romanya’daki AEGIS ASHORE sistemin kontrolü NATO’nun elinde ve sistem 5 yıldan uzun süredir faal halde.

Pentagon yetkililerine göre Polonya’daki inşaat her ne kadar yavaş ilerlese de çok büyük ölçüde tamamlanmış durumda.

“Bazı [komuta, kontrol, iletişim, bilgisayar ve istihbarat] sistemlerini kurduk. Ve inşaat tarafında olan tüm endüstriyel ekipmanların, elektrik, soğutma, havalandırmanın devreye alınmasına paralel olarak parçalarımızı kurmaya devam edeceğiz.”

Rusya, 2010’da Lizbon’daki bir NATO Zirvesi sırasında onaylanan Avrupa’da bir füze savunma sistemi oluşturulması konusunda endişeli.

Aynı yıl, NATO ve Rusya ‘füze ​​savunması alanında güven oluşturma ve şeffaflığı artırma’ amaçlı bir dizi önlemin uygulanması için bir anlaşma imzalamıştı.

Polonya, Romanya, İspanya ve Türkiye de dahil olmak üzere bir grup Avrupa ülkesi, sistemin unsurlarını kendi bölgelerine yerleştirmeyi kabul etmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Romanya’ya THAAD Sevkiyatı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Pentagon

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu