Polonya’ya tarihi Bayraktar TB2 ihracatında işlem tamam

Roketsan-ATMACA-Banner

Baykar, Polonya’ya yönelik 24 adet Bayraktar TB2 SİHA ve ilgili ekipmanlarım teslimatını tamamladı. Polonya, Bayraktar TB2’yi tedarik eden ilk NATO ve AB üyesi ülke konumunda bulunuyor.

Mayıs 2021’de Polonya, BAYKAR ile 24 adet Bayraktar TB2 SİHA ve ilgili ekipmanların tedariki için 270 milyon dolar tutarında sözleşme imzalamıştı. Her biri 6 adet hava aracı ile 3 adet yer kontrol istasyonundan oluşan 4 sistem Bayraktar TB2 SİHA siparişi veren Polonya’ya dördüncü ve son parti teslimat gerçekleştirildi.

STM Banner

Son teslimat kapsamında Polonya’da Polonya Milli Savunma Bakan Yardımcısı Pawel Bejda’nın ev sahipliğinde düzenlenen törene, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Türkiye’nin Varşova Büyükelçisi Rauf Alp Denktaş ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar katıldı.

Edinilen bilgiye göre her bir Bayraktar TB2 SİHA sisteminde; 3 adet Mobil Yer Kontrol İstasyonu, 6 adet MX-15 EO/IR Sensör, 2 adet SAR Radarı, 6 adet IFF Sistemi ve 3 adet Mobil Veri Terminali bulunuyor.

Polonya’nın bu sistemlere ek olarak Lazer Arayıcı Başlıklı mühimmatlar (Roketsan üretimi MAM-L ve MAM-C mühimmatları) tedarik ettiği de biliniyor.

Polonya Bayraktar TB2

Baykar Bayraktar TB2

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından aktif olarak kullanılan Bayraktar TB2 SİHA’nın, 33 ülkeye ihracatı gerçekleştirilmiş durumda.

1 milyon uçuş saatine yaklaşan TB2, 2014’ten bu yana aktif olarak kullanılmaktadır. Şu anda Türkiye ile beraber ihraç edildiği ülkelerde toplam 600 adetten fazla Bayraktar S/İHA Platformu kullanıma alınmıştır. Bayraktar TB2 bu ölçekte ihraç edilen ilk hava aracı unvanını da taşımaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu