Avrupa’nın 200 milyon avroluk EuroMALE İHA’sında yeni gelişme

Roketsan-ATMACA-Banner

EuroMALE Programı kapsamında Avrupa ülkeleri tarafından geliştirilen ve birim fiyatı geliştirme maliyetiyle birlikte 200 milyon avroya dayanan İHA’da yeni bir gelişme yaşandı.

Airbus Defence & Space ana yükleniciliğinde yürütülen EuroMALE programında, Ön Tasarım Gözden Geçirme (PDR) faaliyetleri tamamlandı. PDR faaliyetlerine, alt yükleniciler Airbus Defence & Space Spain, Dassault Aviation ve Leonardo da katıldı.

STM Banner

Avrupa’nın savunma tedarik kurumu olan Ortak Silahlanma İşbirliği Örgütü (OCCAR), PDR faaliyetlerinde, program üyesi ülkeler olan Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya’yı temsil etti.

Ön Tasarım İncelemesi

Airbus, bu sürecin “EuroMALE’in aerodinamik konfigürasyonunu doğrulamak için Rüzgar Tüneli Testi, operasyonel kabiliyetin gösterilmesini sağlamak için genel tasarım ve tamamen temsili bir Dijital İkiz’in doğrulanması gibi teknik değerlendirmeler ve değerlendirmelerin yapılmasını” içerdiğini açıkladı.

Eurodrone (EuroMALE) Programı
Eurodrone (EuroMALE) Programı

200 milyon avroluk birim maliyet

EuroMALE programı kapsamında 21 sistem (63 hava aracı) EuroMALE İnsansız Hava Aracı (İHA) tedarik etmeyi planlayan Fransa, toplam tutarın 7.1 milyar avroyu geçmemesini istedi. Ancak edinilen bilgiye göre, EuroMALE projesi kapsamında geliştirilen hava aracının birim maliyeti, geliştirme maliyetiyle birlikte 200 milyon avroya yaklaştı.

ABD tarafından üretilen bir adet Reaper’in birim fiyatının, geliştirme maliyeti ile birlikte 100 milyon avro olduğu düşünüldüğünde, Fransa bu duruma sert bir şekilde karşı çıkıyor.

Birebir ölçülü modeli (Mock-Up) ilk kez ILA Berlin Air Show 2018 esnasında sergilenen EuroMALE İnsansız Hava Aracının, 2025 yılında ilk uçuşunun gerçekleştirilmesi ve 2028’den itibaren teslimatlarının başlaması planlanıyordu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu