Portekiz Savunma Bakanlığı’nda Yolsuzluk Operasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

Portekiz’de Savunma Bakanlığının bazı ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında, aralarında Bakanlığın üst düzey yöneticilerinin de olduğu 5 şüphelinin gözaltına alındığı bildirildi.

Portekiz Polis Departmanından yapılan açıklamada, “Kusursuz Fırtına” adı verilen operasyon kapsamında, yolsuzlukla mücadele birimine bağlı polislerin Lizbon, Porto, Alter do Chao, Almada ve Comporta kentlerinde 29’u ev olmak üzere toplam 59 yerde arama yaptığı belirtildi.

STM Banner

Savunma Bakanlığı da, 2018-2021 dönemindeki işlerle bağlantılı olarak yürütülen soruşturma kapsamında, Milli Savunma Kaynakları Genel Müdürlüğü ofislerinde Cumhuriyet Savcılığından ve Adli Polis Teşkilatından temsilcilerin bulunduğunu anımsatarak, “gelen tüm taleplerde yetkililerle işbirliğinde bulunulacağını” duyurdu.

Portekiz basını, aralarında Lizbon’daki Askeri Hastane yapımı çalışmalarının da olduğu bazı kamu ihalelerinde, devletin milyonlarca avro zarara uğratıldığını, suçlamalar arasında yolsuzluk, zimmete para geçirme, görevi kötüye kullanma, kara para aklamanın da bulunduğunu yazdı.

Operasyonda gözaltına alınan 5 kişi arasında Portekiz ile ABD arasındaki işbirliği ve savunma anlaşmasının teknik koordinatörü olarak nisanda atanan Francisco Marques ve eski Milli Savunma Kaynakları Genel Müdürü Alberto Coelho’nun olduğu ileri sürüldü.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu