İspanya’dan EuroMALE İçin Airbus’a Milyar Euroluk Destek

Roketsan-ATMACA-Banner

İspanya Sanayi ve Ticaret Bakanı Reyes Maroto, Airbus’ın İspanya’da geliştirdiği askeri projeler için 2.14 milyar Euro’luk kredi vereceklerini açıkladı.

İspanya Sanayi ve Ticaret Bakanı Reyes Maroto, Avrupa merkezli çok uluslu bir havacılık şirketi olan Airbus’a 2.14 Milyar Euro’luk kredi vereceklerini açıkladı. Bakan Maroto yaptığı açıklamada, İspanya’da İnsansız Hava Aracı (İHA) ve askeri helikopter projeleri geliştirilmesi için Airbus’a daha fazla destek olmak istediklerini belirtti.

Bakanlık yapılan açıklamada, 2,14 Millyar Euro’luk kredinin iki çok yıllı krediye bölüneceği belirtildi. Airbus’a verilecek birinci kredi, Avrupa Birliği’nin askeri İnsansız Hava Aracı (İHA) geliştirme programı kapsamına girecek ve değeri 1,43 Millyar Euro olacak.

Fransa ve İspanya Silahlı Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılan Tiger Saldırı Helikopterlerinin modernize projesini de geliştiren ve yürüten Airbus’a bu anlamda verilecek ikinci kredinin değeri ise 707 Milyon Euro olacak.

Eurodrone (EuroMALE) Programı
Eurodrone (EuroMALE) Program

İspanya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, 2028 yılında teslimatlara başlanılması planlanan EUROMALE İHA geliştirme projesinin önümüzdeki 15 sene içerisinde İspanya’da 3.000 kişiye istihdam yaratacağını düşünüyor. Bakanlık bu sebeple Airbus’ın desteklenmesini önemli buluyor.

Airbus ve İspanya İlişkileri

Avrupa merkezli çok uluslu bir havacılık şirketi olan Airbus, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde olduğu gibi İspanya’da da üretim merkezleri bulundurmaktadır. Airbus havacılık şirketi çeşitli şirketlerle birlikte, Avrupa ülkeleri için önemli olan gelişmiş Eurofighter Typhoon savaş uçağı, A400M askeri nakliye uçağı, EUROMALE İHA, Tiger savaş helikopteri gibi kritik projeleri geliştirmektedir.

Örneğin Türkiye’nin aktif olarak kullanmakta olduğu A400M askeri nakliye uçakları İspanya’nın Seville kentinde üretilmektedir. Ayrıca İspanyol Eurofighter’larının montaj, test ve teslimat faaliyetleri, Airbus Getafe (İspanya) tesislerinde gerçekleştirilmişti.  Airbus ayrıca Getafe’de İspanyol Hava Kuvvetleri’nin Silahlanma ve Deneysel Lojistik Merkezi (CLAEX) ile koordineli olarak, Tranche 1 Eurofighter’lar için yeni CM02+ yazılım paketinin uygulanması gibi çeşitli modernizasyonlar yapmak için çalışmakta.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan’dan Kırıkkale’ye Dev Tesis


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM Gif Baner   Sarsılmaz
Başa dön tuşu