Putin, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nı (INF) askıya aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nı (INF), askıya aldıklarını duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD’nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF)’den çekilme kararının ardından, ülkesinin de Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nı (INF) askıya aldığını duyurdu. Dışişleri ve Savunma bakanlıklarına ABD ile silahsızlanma konuşmalarına başlamamalarını da söyleyen Putin, “ABD’li ortaklar Ar-Ge çalışmalarında bulunduklarını açıkladılar ve biz de aynısını yapacağız” dedi.

STM Banner

INF nuclear ile ilgili görsel sonucu

INF Anlaşması Nedir?

NF Anlaşması, 1987 yılında dönemin Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov ile ABD Başkanı Ronald Reagan tarafından imzalandı. Anlaşma, menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında olan ve karadan havaya atılabilen orta menzilli tüm nükleer ve konvansiyonel balistik füzelerin yasaklanmasını öngörüyordu. Denizden ateşlenen füzeleri ise kapsamıyordu.

Novator

ABD, Rusya’nın Iskander-M Füze Kompleksinde kullanmak üzere geliştirdiği Novator 9M729 satıhtan-satıha seyir füzesiyle, INF anlaşmasını ihlal ettiğini bildirmişti. Novator 9M729, Rusya Federasyonu tarafından yapılan açıklamaya göre 480km menzile sahip.

https://savunmasanayist.com/2019/02/01/rusya-ile-abd-arasinda-gerilime-yol-acan-novator-9m729/


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu