Radar Altimetreler

Roketsan-ATMACA-Banner

Radar Altimetre Nedir?

Radar Altimetreler; Uçak, helikopter, İHA, füzeler gibi sivil ve askeri araçların irtifalarını bulmak için kullanılırlar. Çalışma prensibi, uçaktan düşey olarak gönderilen dalganın yerden yansıyıp dönme süresinin ölçülmesi ve buna bağlı olarak da uçağın irtifasının bulunmasına dayanır.

STM Banner

Savunma Sanayi Başkanlığının (SSB) bu alanda yaşanan dışa bağımlılığı sonra erdirmek amacıyla başlattığı çalışmalar neticesinde, 2011 yılında METEKSAN Savunma, yerli ve milli bir Radar Altimetre geliştirmek üzere görevlendirilmiştir. Bu kapsamda yerli radar altimetre geliştirme görevini üstlenen METEKSAN Savunma, yurt içi ihtiyacı karşılamak amacıyla başlattığı çalışmaların sonucunda geliştirdiği ve tüm kalifikasyon testlerini başarıyla tamamlayarak kullanıma sunduğu radar altimetreleri, bir ürün ailesi hâline getirdi. Böylece Türkiye, Savunma Sanayi Başkanlığının (SSB) yönlendirmesi, desteği ve Meteksan Savunma’nın girişimi ile özgün bir kritik alt sisteme sahip oldu. Ayrıca, Meteksan Savunma’da dünyada radar altimetre ürününe sahip sınırlı sayıdaki firmalardan biri oldu.

Radar Altimetreler

METEKSAN Savunma tarafından üretilen C-Bant ve K-Bant Radar Altimetreler; uçak, helikopter, İHA gibi sivil ve askeri hava araçları ile güdümlü füzelerin altimetre ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilmiştir. Minyatür tasarımları ve düşük güç tüketimi özellikleri sayesinde, her türlü hava platformunda verimli bir görev yükü planlaması imkânı sağlamaktadırlar.

2500/5000 feet irtifaya kadar hassas ölçüm yapabilen radar altimetreler, yüksek hız ve yüksek manevra yeteneğine sahip platformlarda dahi hassas veri üretmekte, deniz üzerindeki operasyonlar da dahil olmak üzere farklı yer yüzü yapıları üzerindeki kalkış/iniş, alçak uçuş, yeryüzü referanslı seyrüsefer gibi operasyonlarda başarı ile görev yapmaktadır.

Düşük çıkış gücü, geniş bir frekans bandında çalışması ve irtifaya göre otomatik olarak ayarlanan güç kontrol mekanizması ile Düşük Algılanma Olasılığı’na (Low Probability of Intercept – LPI) sahip olan radar altimetreler, açılışta, görev sırasında periyodik olarak ve operatör isteğine bağlı olarak çalışan birim içi test özellikleriyle yüksek elde edilebilirlik sunar.Tamamen askeri standartlara uygun olarak milli imkânlarla tasarlanan, geliştirilen ve üretilen radar altimetreler; çevre koşulları (MIL-STD-810F), EMI/EMC (MIL-STD-461E) ve uçuş testlerinden başarı ile geçmiş ve kalifiye edilmiştir.

Genel Özellikleri

– Minyatür tasarım
– Düşük güç tüketimi
– Farklı yer yüzü yapılarında hassas ölçüm
– Yüksek hız ve yüksek manevra kabiliyeti
– Düşük Algılanma Olasılığı
– Birim İçi Test yeteneği
– Çevre koşulları ve EMI/EMC kalifikasyonu

Teknik Özellikleri

CRA-201CRA-501
Çalışma Frekansı:

4.3 GHz

İrtifa:2.500ft5000ft
Güncelleme Hızı (Maks.):66Hz50Hz

Anten Sinyal Genişliği:

40-45 derece

Güç Tüketimi (Maks.):11 W15W
Veri Arayüzü:

RS422 veya RS485

Anten Arayüzü:

SMA (F)

Giriş Gücü:

22-32 V

Altimetre Boyutları:

171 x 111 x 18

Altimetre Ağırlığı:

450g

Anten Boyutları:

100.3 x 87.3 x 11.3

Anten Ağırlığı:

110g


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu